İstanbul için yeni Siirt senaryosu mu?

Seçimin üzerinden 26 gün geçmesine karşın İstanbul’da yeniden seçim yapılacak mı, yapılmayacak mı tartışması devam ediyor. Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) içtihatlarını...

Seçimin üzerinden 26 gün geçmesine karşın İstanbul’da yeniden seçim yapılacak mı, yapılmayacak mı tartışması devam ediyor. Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) içtihatlarını incelediğimizde yeni bir seçim gözükmüyor. Ama AKP’nin itiraz konuları, 2002’de iptal edilen Siirt seçiminin yeni senaryosunu çağrıştırıyor.
Seçimler 3 Kasım 2002’de yapıldı. Dönemin AKP Genel Başkan Yardımcısı Vecdi Gönül 10 Kasım, aynı partinin Siirt ikinci sıra Milletvekili Öner Gülyeşil 12 Kasım’da Siirt seçimi sonuçlarına itiraz etti. YSK, Siirt’te seçimin yeniden yapılmasına karar verdi. İşte yapılan yeni seçim, Recep Tayyip Erdoğan’ın milletvekili olmasıyla sonuçlandı. Yani, iptal senaryonun bir parçasıydı.

HUKUKU DOLANMAMALI

YSK, İstanbul ile ilgili son kararında sandık kurullarıyla ilgili araştırma yapılmasını öngördü. Sandık kurulları ile ilgili durum, hem son seçim, hem de 2018’de yapılan Cumhurbaşkanı ve genel seçimler için de söz konusu. Yargıtay C. Savcılığı döneminde siyasi partiler masasına bakan Ömer Faruk Eminağaoğlu, YSK’nın kararının arkasındaki senaryoyu şöyle anlattı:
“2002’deki Siirt seçimi de bir kurgu içinde, sandık kurullarının oluşumundan hareketle iptal edilmişti. Erdoğan’ın, yeniden yapılan seçimde aday olduğu hatırlandığında, YSK’nın yeni bir Siirt senaryosu hazırladığı anlaşılıyor.  Bunun asıl sorumlusu da YSK olacaktır. YSK hukuku dolanmamalı, halkın iradesinin önünde engel oluşturmamalı, varlık nedenine uygun hareket etmeli.”
YSK, AKP’den gelen itirazları adeta ilk derece mahkemesi gibi değerlendiriyor, YSK’da bulundurulmasını istediği belgeler için “Tensip zaptı” gibi karar alıyor. Böylesine bir karara, hem şekil, hem içerik olarak ilk kez tanık olunuyor. Böylesine toptancı, şüphe ve varsayım iddiaları üzerine karar alındığını YSK’da uzun süredir çalışanlar da hatırlamıyor.

“HADİ BİR DE SEN BAK”

AKP, duyduğu endişelerin, bir şeyler olduğuna dair inancının araştırılmasını istiyorsa, bunlar mutlaka araştırılıyor. Sandık kurulu oluşumu ile ilgili olarak daha önce itirazın kabulü kararı verilmemişti. Bu bir ilk oldu. Geçmişte benzer işler, usulsüzlük olarak kabul ediliyor, sadece sandık başında, seçim sonucunu etkileyen işlemler tespit edilmişse, o işlemler iptal ediliyordu.
AKP, şimdi hiçbir şey tespit etmeden ve ileri sürmeden, YSK’ya “Bir de sen bak” diyor. Aynı YSK, 16 Nisan halkoylamasında kanun hükmüne rağmen sandık kurulunun görevini yapmayarak mühürlemediği oy pusulalarını, geçerli saydı. Gerekçe olarak Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi uyarınca seçmen iradesine üstünlük tanıdığını söyledi.

SÖZÜN BİTTİĞİ YER

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bunu da yok saydık 16 Ekim 2019 | 2.605 Okunma “Verdiğim bilgilerle 500 FETÖ’cü tutuklandı” 15 Ekim 2019 | 4.613 Okunma Devlet destekleri böyle heba ediliyor 13 Ekim 2019 | 2.377 Okunma Baykal: Siyaset başarısız olunca, iş askere düştü 11 Ekim 2019 | 3.137 Okunma Çözümün sırrı o belgede 09 Ekim 2019 | 2.864 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar