Çankaya modeli ve "Arka sıradakiler"

Belediye Başkan adaylarının belirlenme aşamasına gelindiği şu günlerde, parti genel merkezleri kıpır kıpır. Anketler yaptırılıyor, bunlar genel merkezlere ulaştırılıyor. Ne hikmetse hepsinde kendilerini...

Belediye Başkan adaylarının belirlenme aşamasına gelindiği şu günlerde, parti genel merkezleri kıpır kıpır. Anketler yaptırılıyor, bunlar genel merkezlere ulaştırılıyor. Ne hikmetse hepsinde kendilerini ilk sıralarda gösterebiliyorlar.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, başkanlarla her toplantısında kenar semtlere hizmette ve destekte öncelik verilmesini istiyor. Gecekondu bölgeleri, kenar semtler bir dönem CHP’nin oy depolarıydı. Kaybedilen bu yerleri yeniden elde etmek, ancak seçimi kazanmakla ve hizmet götürmekle olabilecek. ÇANKAYA MODELİ İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen uluslararası konferansa aralarında Portekiz Başbakanı, Yunanistan Maliye Bakanı, Avrupa solunun önemli isimleri, ekonomistler, Çankaya, Barselona ve Londra belediye başkanları katıldı.
Taşdelen, bu önemli konferansa daveti, “Çankaya Belediyesi’nin uluslararası alanda izlenmesi, olumlu etkiler bırakması, Türkiye’yi temsil etme noktasında belediyecilik uygulamalarıyla fark yaratmasına” bağlıyor.
“Sosyal Demokrat Belediyeciliği ve Çankaya Modelini” anlatırken, “Kentlerin ve ülkelerin değişimi için arka sıradakileri kazanmalıyız” diyen Alper Taşdelen, konferansta şu değerlendirmede bulunuyor:
“Dünyanın, ülkelerin ve kentlerin geleceği popülist sağ, otoriter, dışlayıcı ve rant odaklı siyasetler tarafından karartılıyor. Bunun önüne sosyal demokrat siyasetle geçilir. Sosyal demokratların, yeniden arka sıradakileri, ezilenleri, yok sayılanları, yoksulları, yoksunları ve kent hakkından mahrum edilenleri kazanması gerekiyor. Biz Çankaya’da bu anlayışla çalıştık ve toplumun bütün kesimlerine eşit hizmet götürdük.
25 kişiye ücretsiz sağlık, 140 bin kişiye ağız-diş ve birinci basamak sağlık hizmeti sunduk. 4.500 evin temizliği düzenli yapıldı. 65 bin kişiye gıda kolisi ulaştırdık. 35 bin kişiyi turistik yörelere götürdük. 2 bin haneye verdiğimiz halkkarta her ay 400’er lira yükledik. Daha birçok hizmetle yüz binler...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Mahkeme kararında kedi bıyığı 27 Mayıs 2020 | 2.153 Okunma Eşkıyalar arasında 22 Mayıs 2020 | 2.330 Okunma Aynı makamda ikinci istifa 20 Mayıs 2020 | 3.375 Okunma Benimki bir onur gurur istifasıdır 19 Mayıs 2020 | 3.826 Okunma FETÖCÜLERİ çok cesaretlendirecek 18 Mayıs 2020 | 4.261 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar