Çankaya modeli ve "Arka sıradakiler"

Belediye Başkan adaylarının belirlenme aşamasına gelindiği şu günlerde, parti genel merkezleri kıpır kıpır. Anketler yaptırılıyor, bunlar genel merkezlere ulaştırılıyor. Ne hikmetse hepsinde kendilerini...

Belediye Başkan adaylarının belirlenme aşamasına gelindiği şu günlerde, parti genel merkezleri kıpır kıpır. Anketler yaptırılıyor, bunlar genel merkezlere ulaştırılıyor. Ne hikmetse hepsinde kendilerini ilk sıralarda gösterebiliyorlar.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, başkanlarla her toplantısında kenar semtlere hizmette ve destekte öncelik verilmesini istiyor. Gecekondu bölgeleri, kenar semtler bir dönem CHP’nin oy depolarıydı. Kaybedilen bu yerleri yeniden elde etmek, ancak seçimi kazanmakla ve hizmet götürmekle olabilecek. ÇANKAYA MODELİ İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen uluslararası konferansa aralarında Portekiz Başbakanı, Yunanistan Maliye Bakanı, Avrupa solunun önemli isimleri, ekonomistler, Çankaya, Barselona ve Londra belediye başkanları katıldı.
Taşdelen, bu önemli konferansa daveti, “Çankaya Belediyesi’nin uluslararası alanda izlenmesi, olumlu etkiler bırakması, Türkiye’yi temsil etme noktasında belediyecilik uygulamalarıyla fark yaratmasına” bağlıyor.
“Sosyal Demokrat Belediyeciliği ve Çankaya Modelini” anlatırken, “Kentlerin ve ülkelerin değişimi için arka sıradakileri kazanmalıyız” diyen Alper Taşdelen, konferansta şu değerlendirmede bulunuyor:
“Dünyanın, ülkelerin ve kentlerin geleceği popülist sağ, otoriter, dışlayıcı ve rant odaklı siyasetler tarafından karartılıyor. Bunun önüne sosyal demokrat siyasetle geçilir. Sosyal demokratların, yeniden arka sıradakileri, ezilenleri, yok sayılanları, yoksulları, yoksunları ve kent hakkından mahrum edilenleri kazanması gerekiyor. Biz Çankaya’da bu anlayışla çalıştık ve toplumun bütün kesimlerine eşit hizmet götürdük.
25 kişiye ücretsiz sağlık, 140 bin kişiye ağız-diş ve birinci basamak sağlık hizmeti sunduk. 4.500 evin temizliği düzenli yapıldı. 65 bin kişiye gıda kolisi ulaştırdık. 35 bin kişiyi turistik yörelere götürdük. 2 bin haneye verdiğimiz halkkarta her ay 400’er lira yükledik. Daha birçok hizmetle yüz binler...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye’ye karşı yeni silahlı güç 17 Temmuz 2019 | 612 Okunma FETÖ, termal suyun da üstüne yatmış 16 Temmuz 2019 | 931 Okunma Komutan S-400’ü anlattı 14 Temmuz 2019 | 1.805 Okunma Gümrük müdüründen, danışmana 140 bin lira 12 Temmuz 2019 | 965 Okunma CHP’li başkan kayınbiradere üç görev verse... 10 Temmuz 2019 | 1.226 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar