Bölücü terör neden bitmiyor?

HDP malum; seçimlerde aldığı sonuçlar bölücü terör hakkında fikir vermeye yetecektir. O halde son iki seçime bakalım: HDP, 1 Kasım 2015 seçimlerinde yüzde10.8 oy almış. 24 Haziran 2018 seçimlerinde...

HDP malum; seçimlerde aldığı sonuçlar bölücü terör hakkında fikir vermeye yetecektir. O halde son iki seçime bakalım: HDP, 1 Kasım 2015 seçimlerinde yüzde10.8 oy almış. 24 Haziran 2018 seçimlerinde ise yüzde 11.7 oy almış; zor şartlara rağmen parti büyümüş.

İki seçim arasında bölücü terör örgütüyle çukur ve hendek mücadelesi yapılması, HDP'li belediyelere kayyum atanması ve  milletvekillerinin tutuklanması, 2015 sonundan itibaren örgütün terör ayağı ile gerçek mücadelenin başlaması gibi bir dönem yaşanmakta. Erdoğan; "Çözüm Süreci'ni bunlar adeta Güneydoğu'da, kısmen Doğu'da kendileri için silah stoklama süreci olarak değerlendirdiler. Çok ciddi bir silah stoklaması yaptılar" dedi. (6.9.2015)

 Buna rağmen nasıl oluyor da bölücü örgüt yok edilemiyor, siyasi temsilcisi oyunu artırıyor. Bu sorunun iki cevabı olduğunu düşünüyoruz.

Birincisi: 2002 sonundan 28 Şubat 2015 Dolmabahçe mutabakatına kadar, 13 yıl boyunca, birey hakkına ait olan "demokrasi" kavramı, anlamından saptırıldı ve grup hakkına dönüştürülerek bölücü terör örgütü muhatap alınıp uzlaşmaya çalışıldı. Nitekim bu dönemde; Türk Milletinden ve devletinden gizli olarak yürütülen müzakerelerde bölücü örgütün isteklerine dair (anayasadan Türk adını çıkarmak, örgüte özerk yönetim hakkı tanımak, bu amaçla teröristlerin bölgeye ağır silah ve  bomba yığınağı yapmasına göz yummak, AA ile TRT'de ana dilde yayımı başlatmak gibi) uygulamalar alenen başlatıldı.

Egemen olan hiçbir devlet bölücü terör örgütünü tanımaz, onu meşrulaştırıp güçlendirmez, ülkeyi böleceği belli olan tavizleri çözüm olarak düşünmez. Çünkü taviz, çözüm değildir.

İkincisi: Bölücü terör örgütü dört unsurdan oluşmaktadır. Bunlar sırasıyla ideoloji, amaç, araç yapılan terör ve dış unsurdur. Eğer yapılacak mücadelede, bu dört unsur aynı zamanda ve bir proje çerçevesinde ele alınmazsa başarılı olunamaz. Bölücü terör örgütünün sadece terör ayağı ile mücadele ile sonuç almak mümkün değildir. Ayrıca böyle bir yanlış, insanlığa karşı işlenen suçlarda soykırımdan sonra ikinci sırada yer alan bölücülü terörü en azından destekçilerinin nazarında meşrulaşmaya, meşru olan devlet de meşruiyetini kaybetmeye başlar. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İHD/PKK İstedi, AB Dayattı, Türkiye yaptı (3) 30 Ocak 2021 | 526 Okunma İHD/PKK istedi, AB dayattı, Türkiye yaptı (2) 23 Ocak 2021 | 253 Okunma İHD/PKK istedi, AB dayattı, Türkiye yaptı (1) 16 Ocak 2021 | 533 Okunma Muhasebe (2) 09 Ocak 2021 | 95 Okunma Muhasebe 02 Ocak 2021 | 265 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar