İHD/PKK İstedi, AB Dayattı, Türkiye yaptı (3)

* Öcalan'ın yeniden yargılanması,AB'nin böyle bir görevi yoktur. AİHM temyiz mercii değildir, kararlarını AB değil Avrupa Konseyi (AK) Bakanlar Komitesi takip eder. Devlet Güvenlik Mahkemesi heyetinde "askeri yargıcın"...

* Öcalan'ın yeniden yargılanması,

AB'nin böyle bir görevi yoktur. AİHM temyiz mercii değildir, kararlarını AB değil Avrupa Konseyi (AK) Bakanlar Komitesi takip eder. Devlet Güvenlik Mahkemesi heyetinde "askeri yargıcın" bulunması gerekçesiyle AİHM Büyük Dairesi, Başkan dahil 6 oya karşı 11 oyla yeniden yargılama tavsiyesinde bulundu. Kararda ilk defa, "Eğer spesifik bir önlem alınacaksa, o zaman tabii her durumun kendi 'özel koşullarını' dikkate almak gerekir" ifadesine yer verildi. Bu çok önemlidir. Türk hukukunda yeniden yargılama; dosyasındaki önemli bir delilin değerlendirilmemesi ve davanın seyrini değiştirecek yeni bir delilin bulunması halinde yapılır. Buna rağmen, kendi hukukumuzu çiğneme pahasına teröristbaşı yargılandı ve tekrar idam kararı verildi. Tüm AB kararlarında olduğu gibi. Yetmedi AP, "Bay Öcalan'a verilen cezayı la­netler..." kararını aldı. AB'nin terörle ilgisi her adımda önümüze böyle çıkıyor.

* MGK Kanunu'nun ulusal güvenliği tarif eden 2a maddesi ile TSK İç Hizmet Kanunu'nun Cumhuriyet'i koruma ve kollama görevini düzenleyen 35'inci maddenin değişmesi.

AB'yi ilgilendirmez. Çok hassas bu iki değişiklikle devletimizin bağımsızlığı ve milletimizin birliğinin tehlikeye düşeceği açıktır. Şöyle ki, MGK Kanunu'nun amacını belirleyen ve ulusal güvenliği tarif eden 2a maddesinin iptali ile Kurul işlevsizleşecektir. TSK'ın İç Hizmet Kanunu'nun Cumhuriyet'i koruma ve kollama görevini düzenleyen 35'inci maddeden iç güvenliğe dair görevin iptaliyle ülkemiz iç darbe, tehdit ve tehlikelere karşı korumasız hale gelecektir. Bu taleplerin gereği yapılmıştır.   

* 15-17 yaş arasındaki cinsel ilişkiye giren çocuklara hapis cezası verilmemesi,

Türkiye "Çocuk Haklarına Dair sözleşmeyi" 1990'da imzaladı, gereğini yapmaktadır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İHD/PKK İstedi, AB Dayattı, Türkiye yaptı (3) 30 Ocak 2021 | 531 Okunma İHD/PKK istedi, AB dayattı, Türkiye yaptı (2) 23 Ocak 2021 | 255 Okunma İHD/PKK istedi, AB dayattı, Türkiye yaptı (1) 16 Ocak 2021 | 534 Okunma Muhasebe (2) 09 Ocak 2021 | 95 Okunma Muhasebe 02 Ocak 2021 | 268 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar