Beş puanlık teşvikte borç sorgulamasına kısa erteleme

Sosyal güvenlik reformu olarak adlandırılan 5510 Sayılı Kanunla getirilen önemli düzenlemelerden birisi olan ve Kanunun 81'inci maddesinin ''ı'' bendinde yer alan düzenlemeye işverenlere beş puan teşviki getirilmişti.Beş...

Sosyal güvenlik reformu olarak adlandırılan 5510 Sayılı Kanunla getirilen önemli düzenlemelerden birisi olan ve Kanunun 81'inci maddesinin ''ı'' bendinde yer alan düzenlemeye işverenlere beş puan teşviki getirilmişti.

Beş puanlık teşvik tutarının Hazine ve Maliye Bakanlığınca karşılanabilmesi için işverenlerin SGK'ya yasal ödeme süresi geçmiş sigorta primi, işsizlik sigortası primi, idari para cezası ve bunlara ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammı borcu bulunmama şartı getirilmişti.

Beş puanlık teşvikten yararlanmak için aynı işyerinde borç olmaması asıldır. İşverenin farklı işyerleri olması durumunda sadece borçlu işyerinden dolayı beş puanlık teşvikten o ay yararlanılamamakta ve borcu olmayan işyerlerinde yararlanılabilmektedir.

Bu düzenleme ile işverenlerin prim ödeme alışkanlıkları yanında kayıtlı istihdam teşvik edilmiş ve maliyet/rekabet avantajı sağlanmıştır.

SGK genelgesiyle getirilen düzen

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İşsizlik ve mesleki eğitim 15 Ekim 2021 | 110 Okunma Engelli çocuğu bulunan kadınların erken emekliliği 12 Ekim 2021 | 187 Okunma İş Güvencesi'nde geçerli sebep 08 Ekim 2021 | 65 Okunma İşyerlerinde Acil Durum Planı Hazırlanması 05 Ekim 2021 | 55 Okunma Kimler malulen emekli olabilir? 01 Ekim 2021 | 143 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar