Savaş devlet doğuruyor!

Önce şu soruyu sormak gerekir; Savaş mı devleti, devlet mi savaşı doğurur?  Duruma bağlı olmakla birlikte devletlerin ebesinin savaş olduğunu ve savaşın devleti doğurduğu birçok tarihi örnekle ifade...

Önce şu soruyu sormak gerekir; Savaş mı devleti, devlet mi savaşı doğurur?  Duruma bağlı olmakla birlikte devletlerin ebesinin savaş olduğunu ve savaşın devleti doğurduğu birçok tarihi örnekle ifade edilebilir.

Kıbrıs Savaşı'nın KKTC'yi doğurduğunu hemen burada not edelim!

En son olarak Körfez Savaşı'nın Irak'ta Kuzey Irak Kürt Yönetimini devletleştirdiği gözümüzün önündeki somut gerçekliktir.

Libya'daki iç savaşın süreç içinde üniter yapıyı zayıflattığı ve birden fazla devlet ortaya çıkarma ihtimalinin oluşturduğu görülecektir.

Suriye'de sürdürülen savaşın amacı da Suriye'nin üniter yapısını bozarak birden fazla devlet ortaya çıkarmaktır.

Çünkü merkezi otorite zayıflatılmadan çevresel ve yan otoriteler inşa edilemez. Suriye açısından sorun daha anlaşılır bir biçimde şöyle ifade edilebilir; Şam yönetimi güçsüzleştirilmeden PYD/YPG/PKK'nın Kuzey Suriye'deki otoritesi sürekli kılınamaz!

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Muhalefet parçalanırken iktidar toparlanıyor! 07 Ağustos 2020 | 2.756 Okunma Kadın, şiddet ve toplum 04 Ağustos 2020 | 97 Okunma Bir ihanet şebekesi 31 Temmuz 2020 | 440 Okunma Analizi değil sentezi düşünün! 28 Temmuz 2020 | 304 Okunma Yunanistan'la tehlikeli ilişkiler! 24 Temmuz 2020 | 2.311 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar