İsveç’teki gencin "Born Global" şirket önerisi

Okurlarımın yazılarımda yer alan konularla ilgili görüş bildirmeleri ufuk açıcıdır. 61 yıllık firmanın döviz sorunu üzerine yazdığım yazı ile ilgili İsveç’te yaşayan 31...

Okurlarımın yazılarımda yer alan konularla ilgili görüş bildirmeleri ufuk açıcıdır. 61 yıllık firmanın döviz sorunu üzerine yazdığım yazı ile ilgili İsveç’te yaşayan 31 yaşındaki bir Türk genci kendisinde kızgınlığa yol açan üç konuya değinip, girişçilere "Born Global" şirket konusunu ele almalarını öneriyor.

Geçenlerde 61 yıllık bir firma yöneticisinin döviz konusunda yakınmasını ve Maliye’den talebini dile getirmiştim. İsveç’te yaşayan 31 yaşındaki bir genç Türk okurum, "Bu üreticiye öfkelendim. Nedenini size anlatacağım” deyip, üç neden sıraladıktan sonra, "Elin Çinlisi Alibaba/Aliexpreesiyle dünyanın ucundan dünyanın her yerine ve Avrupa’ya ürün gönderiyor. Son günlerdeki TL’li satış haberleri beni etkiledi. Birçok önemli giyim ve züccaciye firmamıza sipariş vermek istedim. 'Yurtdışından sipariş almıyoruz’ cevabıyla karşılaştım. Bir girişimci böyle bir potansiyali nasıl elinin tersiyle iter. Onun için şirketlere Born Global olmayı öneriyorum” diyerek görüşünü ortaya koyuyor.

Önce, Born Global önerisinin ne olduğunu açıklayayım, sonra da kızgınlığına neden üç konuyu sıralıyayım.

Born Global son yıllarda yaygınlaşan bir şirket kavramı. Genç okurumun söylediği gibi internet üzerinden dünyaya satış yapma amacıyla kurulan şirketleri tanımlıyor. Bir başka deyişle dünyayı büyük bir köy olarak kabul edip daha kurulurken her coğrafyaya satış amacını düşünen şirketler.

Siparişlerine “yurtdışından sipariş almıyoruz” cevabını aldığı için genç okurum da Born Global Türk şirketlerine ihtiyaç olduğunu belirterek öneri de bulunuyor.

Gelelim kızgınlığına neden olduğunu söylediği üç konuya:

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Diyarbakır’dan TSO Başkanı Mehmet Kaya’dan bir kötü bir iyi haber 01 Ekim 2018 | 227 Okunma Müteahhitlerden “kamuya iş yapılamaz hale gelindi” uyarısı 28 Eylül 2018 | 288 Okunma “Aykırı ses olmadan doğru yol bulunmaz” yazımın okuruma hatırlattığı... 27 Eylül 2018 | 145 Okunma “Aykırı ses olmadan doğru yol bulunamaz” 26 Eylül 2018 | 219 Okunma Güven ve kriz... 25 Eylül 2018 | 112 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar