Güven ve kriz...

Bugün kriz konusunda ekonomistlerin düşüncelerini ve kısa dönemde yapılması gerekenlere ilişkin önerilerini ele aldım. Kriz döneminde güvenin öneminin altını da çizdim.İktisat ve toplum dergisinin son...

Bugün kriz konusunda ekonomistlerin düşüncelerini ve kısa dönemde yapılması gerekenlere ilişkin önerilerini ele aldım. Kriz döneminde güvenin öneminin altını da çizdim.

İktisat ve toplum dergisinin son sayısı kriz konusuna ayrılmış. Önemli iktisatçıların “kriz var mı?” sorusuna verdikleri yanıtlarda geçmiş krizlere de değinerek, içinde bulunduğumuz durumun “kriz olduğu”tanımını yapıyorlar. Ardından bu dönemde uygulanması gereken araçlara değiniyorlar.
Önce kriz konusundaki uyarı içeren değerlendirmelerine kısaca değinelim:

Mahfi Eğilmez: Türkiye krizde değilse de krize girmek üzeredir. Bu çok yönlü bir krizdir. Bir başka ifadeyle bu aşamada bankacılık krizi veya ödemeler dengesi krizi ya da borç krzi olarak tek bir katagoriye konulabilecek bir kriz değildir. İçinde hepsinden biraz var.

Mehmet Güçlü: Evet, Türkiye bir kriz yaşamaktadır. Bu krizin adı şimdilik döviz krizidir. Bunun yakın zamanda bir reel sektör krizine ardından da finansal krize dönüşme riski bulunmaktadır.

Sübidey Togan: Tükiye 2018 yılı içinde önemli kur şoku, dolayısıyla da döviz kriziyle karşılaşmıştır. Eğer en kısa zamanda uygun iktisat politikaları takip edilmezse kur şoku finansal bir krize dönüşebilir. Finansal kriz de banka ve borç krizi olarak ortaya çıkabilir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Diyarbakır’dan TSO Başkanı Mehmet Kaya’dan bir kötü bir iyi haber 01 Ekim 2018 | 241 Okunma Müteahhitlerden “kamuya iş yapılamaz hale gelindi” uyarısı 28 Eylül 2018 | 296 Okunma “Aykırı ses olmadan doğru yol bulunmaz” yazımın okuruma hatırlattığı... 27 Eylül 2018 | 146 Okunma “Aykırı ses olmadan doğru yol bulunamaz” 26 Eylül 2018 | 227 Okunma Güven ve kriz... 25 Eylül 2018 | 118 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar