Kudüs bizim neyimizdir?

İslam, kendisinden önceki şeriatları da ihtiva eden ‘müstakil’ son İlahi dindir

Osmanlı’nın Filistin’den çekilmesinden bugüne kadar geçen 103 yılda, İngiliz-ABD himayesinin doğurduğu sonuçların tekrarlanan örneklerinden birini yoğun vahşet tablosu olarak bugünlerde yine yaşadığımıza göre, Filistin’deki mezkur sonucu Müslümanlar açısından katliam, kan ve gözyaşı kelimeleriyle özetlememiz mümkündür.

Sykes-Picot Anlaşması’ndan (1916) başlayarak bizzat tanığı olduğumuz sonucu üreten süreçlerin, Siyonistler, İngiltere, Fransa, Rusya ve ABD için, farklı maksatları birlikte içeren paralel çalışmalar şeklinde nasıl geliştiğini konuşacağız ama bundan önce, Kudüs özelinde sorunun bizler için hangi manayı ifade ettiğini geçmişteki bir yazım üzerinden hatırlatmak ihtiyacındayım.

Bizim ‘el-Aksa’ dediğimiz yer içinde medresenin, Cin Hapishanesi’nin, özel isimleri ve hatıraları olan kubbelerin, Kubbetü’s-Sahra, Kadim Aksa, Mervani, Burak, Kıble mescitlerinin içinde yer aldığı 144 dönümlük alanın ismidir.

El-Aksa’yı ziyaretimiz için Beytullah gibi mikatlar ve özel bir giyinme şekli belirlenmemiştir.

.....

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Seher, sihir ve sır 19 Haziran 2021 | 70 Okunma Dünya gölgeliğinden gidenlere rahmet, kalanlara “Selâm Olsun” 17 Haziran 2021 | 55 Okunma Filistin sahnesinde yeni perde: Gitti cânî, geldi kâtil! 15 Haziran 2021 | 79 Okunma Sevenin vakarı sevilene nispet edilir 12 Haziran 2021 | 85 Okunma İbnü’l-Arabî’den seçilmiş sözler 10 Haziran 2021 | 708 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar