Gerzekliğin kısa tarihi

Gerzek’in geri zekadan geldiğini söyleyen Hulki Aktunç, ona aptal, salak anlamlarını yüklemiş. Sevan Nişanyan da gerzekleş’ten gerzo’yu eklemiş. Bu göre gerzeklik, bir küfür kelimesi değil, olumsuz bir hale mahsus sıfattır.

Gezi eşkıya kalkışması sırasında kullanılan ve halen siyasi bir tanımlama olarak kullanılan gezizekalı kelimesi de gerzek / gerzo’dan üretilmişti.

Gerçi, yaşadığımız günler itibariyle bu kelimeyle vasıflanmayı hak edecek fiiller mebzül mikatarda mevcut olduğundan, onu özel olarak aramaya gerek yoktur.

Kanal İstanbul’un yapılma kararıyla birlikte metrobüs ekranlarında dömeye başlayan bir videoda şöyle deniyor örneğin: “Kanal İstanbul yapılırsa, tüm balıklar ölecek!” Sonra birileri bunu “...yapılırsa erkekler kısırlaşacak” şeklinde genişleterek, balıklar öleceklerini bilmezler ama halktan birileri imkansıza inanır düşüncesiyle, bunu umumun takdir ve beğenisine sunmakta gecikmedi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kudüs’ü hatırda tutmak 25 Şubat 2020 | 37 Okunma İki kitap, bir soru 23 Şubat 2020 | 79 Okunma Kamyondan düşmüş karpuzlar 21 Şubat 2020 | 140 Okunma Akif Emre’nin Portreler’i 16 Şubat 2020 | 76 Okunma Kudüs, siyaset ve samimiyet 14 Şubat 2020 | 40 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar