Köpekbalığı sendromu

Türkiye, "ekonomik, stratejik ve siyasi" açıdan bir risk tünelinden geçmekte... Yazımın başlığındaki "Sendrom; birbirleriyle ilişkisiz gibi görünen ancak bir araya geldiklerinde tek bir olgu olarak kendilerini gösteren bulguların bütünü" olarak tanımlanıyor...

Kan kokusunu almasıyla da bilinen "köpekbalıklarının" saldırısı karşısında, elinizdeki herhangi bir şeyle acıya en duyarlı bölgeleri olan gözlerine veya solungaçlarına vurmaya çalışmanız gerekiyor. Köpekbalığına vurmak, ona savunmasız olmadığınızı göstermek anlamına geliyor.
Görünen o ki...
Türkiye ekonomisine yönelik ataklar, birbirinden bağımsız gibi görünen odaklardan aynı amaca dönük olarak gelişiyor ve sistemde yara açarak köpekbalıklarını kan kokusuna davet ediyor.
İstanbul seçimi etrafında canlı tutulan tartışmalar, Türk-Amerikan ilişkilerinde kırılma yaratan sorunlar ve büyük sermaye çevrelerinden yansıyan son açıklamalar, ortak bir paydada ele alındığında, birbirinden bağlantısız gibi duran bu hususların, bir araya geldiklerinde somut hedefleri gözettikleri ortaya çıkıyor.

***

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
CHP’nin adayına öğretilen teknikler 20 Haziran 2019 | 1.803 Okunma Siyasi karakter: “Oyun ve oyuncu farkı” 18 Haziran 2019 | 1.583 Okunma CHP’nin adayının arkasındaki profil! 15 Haziran 2019 | 2.127 Okunma Allah’ıma şükürler olsun! 13 Haziran 2019 | 1.787 Okunma Ekran görüntüsü sandık gerçeği! 11 Haziran 2019 | 1.641 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar