Köpekbalığı sendromu

Türkiye, "ekonomik, stratejik ve siyasi" açıdan bir risk tünelinden geçmekte... Yazımın başlığındaki "Sendrom; birbirleriyle ilişkisiz gibi görünen ancak bir araya geldiklerinde tek bir olgu olarak kendilerini gösteren bulguların bütünü" olarak tanımlanıyor...

Kan kokusunu almasıyla da bilinen "köpekbalıklarının" saldırısı karşısında, elinizdeki herhangi bir şeyle acıya en duyarlı bölgeleri olan gözlerine veya solungaçlarına vurmaya çalışmanız gerekiyor. Köpekbalığına vurmak, ona savunmasız olmadığınızı göstermek anlamına geliyor.
Görünen o ki...
Türkiye ekonomisine yönelik ataklar, birbirinden bağımsız gibi görünen odaklardan aynı amaca dönük olarak gelişiyor ve sistemde yara açarak köpekbalıklarını kan kokusuna davet ediyor.
İstanbul seçimi etrafında canlı tutulan tartışmalar, Türk-Amerikan ilişkilerinde kırılma yaratan sorunlar ve büyük sermaye çevrelerinden yansıyan son açıklamalar, ortak bir paydada ele alındığında, birbirinden bağlantısız gibi duran bu hususların, bir araya geldiklerinde somut hedefleri gözettikleri ortaya çıkıyor.

***

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Cumhurbaşkanı... Siyasi, bürokratik, ekonomik akort! 07 Aralık 2019 | 83 Okunma 70. yılında NATO ve Türkiye’nin kazanımları 05 Aralık 2019 | 2.207 Okunma Büyüme Büyü-me! 03 Aralık 2019 | 57 Okunma NATO... Suriye için 4’lü mekanizma... 30 Kasım 2019 | 1.939 Okunma AK Parti ana damarı... By-pass çalışmaları!.. 28 Kasım 2019 | 2.604 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar