Ezber bozan yaklaşımlar... Ana yüreğinin gücü

Küresel sistemin dayatmaları ve Türkiye'nin karşı karşıya kaldığı meydan okumalar her alanda yenilikçi çözümler üretmeyi, ezber bozan yaklaşımları zorunlu kılıyor.

Örneğin, Türkiye ekonomisinin, global piyasalarda bir oyuncu olduğu kadar oyun kurucu olmayı da düşünmesi gerekiyor. Ki faiz meselesi bunların başında geliyor. Para maliyetinin insanlık üzerinde oluşturduğu külfet, yol açtığı gelir dağılımı adaletsizlikleri pek çok ülkenin ağır bedellere katlanması ile sonuçlanıyor. Haliyle... Devletler, alternatif ödeme kanalları oluşturmaya, rezerv para olarak kullanılan ABD Doları'nı by-pass etmeye, faiz yerine risk paylaşımını esas alan modeller geliştirmeye yöneliyor.
Yani...
Uluslararası piyasaların, 2. Dünya savaşı sonrası şekillenen ve artık sürdürülemez hale gelen kural ve kurumları göz önünde tutulurken, yeni dünya düzeni arayışlarına duyarlı olmaktan ve hatta aksiyon almaktan başka çare bulunmuyor. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Afrin örneği... Başkomutan’ın emri! 19 Eylül 2019 | 165 Okunma Bankaların anatomisi... Ve samimiyet testi! 17 Eylül 2019 | 58 Okunma Kıpırdayan 4 eksen! 14 Eylül 2019 | 59 Okunma Huylu huyundan vazgeçerse Külliye’den açık çek... 12 Eylül 2019 | 2.591 Okunma Ezber bozan yaklaşımlar... Ana yüreğinin gücü 10 Eylül 2019 | 1.890 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar