Müslümanların saffında yer almak(2)

Küfür cephesi karşısında Müslümanların safında yer almak, imanı muhafaza ve müdafaa etmektir. Dini Allah’a has kılanların en mühim vazifeleri, Müslümanların safında yer almaktır...

Tek saf halinde Allah yolunda kesintisiz cihad etmektir.

Müslümanların saffına katılmak, Allah rızasına talibli olmaktır. Çünkü Müslümanlar tarafından teşkil edilen saffın ana merkezinde Allah’ın rızası vardır. Allah’ın rızasını hedefe koymayan Müslümanlara değil, ehl-i küfre yardır. Allah’ın rızasını kazanmanın yolu, Allah yolunda tek saf olmaktır.

“Hiç şüphe yok ki Allah, kendi yolunda, duvarları birbirine kenetlenmiş bir bina gibi saf bağlayarak çarpışanları sever.” (Saf Sûresi/ 4)

Bu âyet-i kerime’de dayanışma ruhu içinde imanları uğruna çarpışan mü’minlerden övgüyle söz edilmesi, bu âyetlerin “Allah katında en sevimli işin ne olduğunu bilsek de işlesek!” dedikleri halde savaş zorunluluğu ortaya çıkınca aynı samimiyet ve kararlılığı gösteremeyenler hakkında indiğine dair rivayetleri destekler nitelikte bulunmuştur. Âyette geçen bünyânün mersûs tamlamasını, –“kurşun” anlamına gelen rasâs kelimesiyle bağ kurularak– “kurşunlu, parçaları kurşunla kenetlenerek yekpâre bir cisim haline gelmiş olan muhkem bina” (M. Hamdi Yazır, Hak Dini Kur’an Dili, VII, 4927), hatta Taberî’nin aktardığı bir görüşe göre “kurşundan yapılmış” (Camiu’l Beyan, C:28, Sh: 86) şeklinde açıklayanlar bulunmakla beraber, İbn Abbas’tan gelen bir rivayette yer alan şu izah, o dönemin yapı malzemeleri ve inşâ usulü bilgilerine daha uygun düşmektedir:

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Allah’ın dini âmirdir me’mur değildir 16 Ekim 2019 | 112 Okunma İman ötelenemez, din ertelenemez/2 09 Ekim 2019 | 43 Okunma İman ötelenemez, din ertelenemez/1 02 Ekim 2019 | 125 Okunma Dünya Suriye firavunundan daha küçük mü? 25 Eylül 2019 | 53 Okunma Saptırıcı önderlerden endişe duymak(2) 18 Eylül 2019 | 58 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar