Algılar geçici, hakikat kalıcıdır

Algıların geçiciliğine kanmak, din üzerinden kötülükleri icad etmeyi alışkanlık haline getirmektir. Dini hayatın meczuplar tarafından yönlendirilmesi ve yönetilmesi, Müslümanların algılara yenik...

Algıların geçiciliğine kanmak, din üzerinden kötülükleri icad etmeyi alışkanlık haline getirmektir. Dini hayatın meczuplar tarafından yönlendirilmesi ve yönetilmesi, Müslümanların algılara yenik düşmelerindendir. Müesses cahili sistemin yasalarının, piyasa kurallarının, geleneğin kabullerinin şer’i nassların önüne ve yerine geçtiği ve geçirildiği toplumlarda iktidar ve muktedir olan hakikat değil algıdır. 

“Dilleriniz yalana alışageldiğinden dolayı, Allah’a karşı yalan uydurmak için, “Şu helâldir”, “Şu haramdır” demeyin. Şüphesiz, Allah’a karşı yalan uyduranlar, kurtuluşa eremezler.” (Nahl Sûresi/116)

Algılarla din oluşturmak, algılarla akide oluşturmak, sahte ilahlık iddiasında bulunmaktır. Dinleri ve akideleri algılardan meydana gelmiş olanların sabit kıbleleri olmaz. Onların kıbleleri seyyaredir. Sabahleyin inandıklarını akşamleyin inkâr ederler. Algılar geçici, hakikat kalıcıdır. Hakikat, mü’min gönüllerin kıblesidir. Hakikatin sahibi el-Hak olan Allah’tır. 

Hayatla uzlaşmak için İslâm’dan uzaklaşmayı...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Algılar geçici, hakikat kalıcıdır 14 Temmuz 2021 | 53 Okunma Sönük kalmış ocaklarımız canlansın 07 Temmuz 2021 | 26 Okunma Dünya yük, Allah büyük 30 Haziran 2021 | 98 Okunma Emperyalistlerin canlı kalkanları 23 Haziran 2021 | 78 Okunma Mescid-i Aksa Allah’ın emanetidir 16 Haziran 2021 | 62 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar