Algılar geçici, hakikat kalıcıdır

Algıların geçiciliğine kanmak, din üzerinden kötülükleri icad etmeyi alışkanlık haline getirmektir. Dini hayatın meczuplar tarafından yönlendirilmesi ve yönetilmesi, Müslümanların algılara yenik...

Algıların geçiciliğine kanmak, din üzerinden kötülükleri icad etmeyi alışkanlık haline getirmektir. Dini hayatın meczuplar tarafından yönlendirilmesi ve yönetilmesi, Müslümanların algılara yenik düşmelerindendir. Müesses cahili sistemin yasalarının, piyasa kurallarının, geleneğin kabullerinin şer’i nassların önüne ve yerine geçtiği ve geçirildiği toplumlarda iktidar ve muktedir olan hakikat değil algıdır. 

“Dilleriniz yalana alışageldiğinden dolayı, Allah’a karşı yalan uydurmak için, “Şu helâldir”, “Şu haramdır” demeyin. Şüphesiz, Allah’a karşı yalan uyduranlar, kurtuluşa eremezler.” (Nahl Sûresi/116)

Algılarla din oluşturmak, algılarla akide oluşturmak, sahte ilahlık iddiasında bulunmaktır. Dinleri ve akideleri algılardan meydana gelmiş olanların sabit kıbleleri olmaz. Onların kıbleleri seyyaredir. Sabahleyin inandıklarını akşamleyin inkâr ederler. Algılar geçici, hakikat kalıcıdır. Hakikat, mü’min gönüllerin kıblesidir. Hakikatin sahibi el-Hak olan Allah’tır. 

Hayatla uzlaşmak için İslâm’dan uzaklaşmayı...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Zirveler zırvalarla yıkılmaz/2 13 Ekim 2021 | 10 Okunma Zirveler zırvalarla yıkılmaz/1 06 Ekim 2021 | 36 Okunma Marifet iltifata tabidir 29 Eylül 2021 | 90 Okunma Fırtınalarla büyüyen fidanlar rüzgârlarla yıkılmazlar 22 Eylül 2021 | 50 Okunma Ayrımcılık insanlık suçudur 15 Eylül 2021 | 40 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar