Mensur Akgün
Mensur Akgün Karar

Güvenlik konseyi'nin 2334 sayılı kanunu

28 Aralık 2016 | 145

BM Güvenlik Konseyi 23 Aralık’ta İsrail’in 1967 yılından bu yana işgal altında tuttuğu topraklarda kurduğu yerleşim birimlerini, diğer aldığı kararlara, savaş sırasında ve sonrasında sivillerin korunmasına ilişkin Dördüncü Cenevre Sözleşmesi’ne ve iki devletli çözüme ilişkin hazırlanan yol haritalarına atıfla gayrimeşru gördüğünü açıkladı. Konsey’in beş daimi üyesinden biri olan ABD çekimser kaldı, diğer 14 üye ise 13 operasyonel paragraftan oluşan kararı destekledi.

Kararın İsrail üstünde caydırıcı olup olmayacağı tartışmalı. Netanyahu şimdiden 5 bin 600 evden oluşan yeni bir yerleşim için düğmeye bastı. Ama ileride başlatılabilecek barış süreci üstünde olumlu etkisi olması çok yüksek bir olasılık. En azından kararın Filistinlileri mutlu ettiğini söyleyebiliriz. Ayrıca, doğurduğu hukuki sonucu bundan sonra Trump yönetimi bile kolay kolay ortadan kaldıramaz. Konu ne Güvenlik Konseyi’nin gündeminden çıkartılabilir ne de Genel Sekreter’in her üç ayda bir Güvenlik Konseyi’ne rapor sunmasına engel olunabilir.

ABD’nin tek taraflı tasarruflarının da bu kararın hukuki mevcudiyetini ortadan kaldırması kolay değil. Obama yönetimi cuma günü çekimser kalarak hem İsrail’i hem de kendisinden sonraki yönetimi bağlayacak olan kararın alınmasını sağladı. Netanyahu önderliğindeki iktidar bloğu bu kararın anlamını idrak etmez şekilde davranacak olursa, hukuki, siyasi ve ekonomik sonuçlarına katlanmak zorunda kalabilir.

Devamını Oku