Gazeteciler yalandan ölür mü?

Geçtiğimiz günlerde atv Son Durak'ta Koronavirüs'ün yayılma hızıyla ilgili sorularımızı yanıtlayan Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta şu uyarıyı yaptı:

"Unutmayınız ki, sosyal medyada felaket haberlerinin yayılma hızı, Koronavirüs'ün yayılma hızının katbekat üzerindedir." Doktorumuz iğneyi cebinde saklayıp çuvaldızı gazetecilere saplıyor ama sonuna kadar haklı.
Zira gazeteciler olarak kimi zaman haberi ilk duyuran olmanın hevesiyle aceleci davranabiliyoruz. Mesleğin temeli olan teyit etme, doğrulama refleksini ihmal edebiliyoruz.
Hata yapıp, yalanın yayılmasına neden olabiliyoruz.

*** Çuvallamanın bir diğer nedeni de meslekten ziyade kişiliğimizle alakalı olabilir.
Eğer farklılıklara kapalı, kendi dünyasına hapsolmuş ve ön yargılarıyla idare eden biriysek, nalıncı keseri gibi algıladığımız her veriyi kendimize yontabiliriz. Elinde çekiç olanın her şeyi çivi gibi görmesi misali, gerçeği eğip bükebiliriz.


YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Özdağ mı yalan söyledi Davutoğlu mu? 18 Ocak 2021 | 2.653 Okunma Bedduayı bırakın, şu tezgâhı bir anlatın 17 Ocak 2021 | 723 Okunma Aşı da geldi salın bizi artık 16 Ocak 2021 | 339 Okunma Trump darbe yapacak diye diye... 15 Ocak 2021 | 200 Okunma Adnan Oktar, kediciklere kaç yıl sonra kavuşacak? 13 Ocak 2021 | 339 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar