Gazeteciler yalandan ölür mü?

Geçtiğimiz günlerde atv Son Durak'ta Koronavirüs'ün yayılma hızıyla ilgili sorularımızı yanıtlayan Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta şu uyarıyı yaptı:

"Unutmayınız ki, sosyal medyada felaket haberlerinin yayılma hızı, Koronavirüs'ün yayılma hızının katbekat üzerindedir." Doktorumuz iğneyi cebinde saklayıp çuvaldızı gazetecilere saplıyor ama sonuna kadar haklı.
Zira gazeteciler olarak kimi zaman haberi ilk duyuran olmanın hevesiyle aceleci davranabiliyoruz. Mesleğin temeli olan teyit etme, doğrulama refleksini ihmal edebiliyoruz.
Hata yapıp, yalanın yayılmasına neden olabiliyoruz.

*** Çuvallamanın bir diğer nedeni de meslekten ziyade kişiliğimizle alakalı olabilir.
Eğer farklılıklara kapalı, kendi dünyasına hapsolmuş ve ön yargılarıyla idare eden biriysek, nalıncı keseri gibi algıladığımız her veriyi kendimize yontabiliriz. Elinde çekiç olanın her şeyi çivi gibi görmesi misali, gerçeği eğip bükebiliriz.


YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bu gazetecilikse manipülatörlük ne? 10 Nisan 2020 | 2.371 Okunma Küresel sermayenin portakalı bunlar! 08 Nisan 2020 | 2.858 Okunma Bir vatandaş olarak TÜSİAD’dan beklentim 06 Nisan 2020 | 3.004 Okunma Koronavirüs’ü yenmiş bir hastadan tavsiyeler 05 Nisan 2020 | 1.243 Okunma Kısa bir ara 04 Nisan 2020 | 2.316 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar