Bak’ıcaz bak’ıcaz sakin olun...

Sabah Gazetesi Yazarı Melih Altınok'un bugünkü (16.05.2022)''Bak’ıcaz bak’ıcaz sakin olun...'' başlıklı yazısı.

ABD'li diplomatların Washington'a "Bizim çocuklar başardı" notuyla geçtiği 12 Eylül askeri darbesinin amaçlarından biri de Yunanistan'ın NATO'ya dönüşünü sağlamaktı.
Dönemin hükümetinin direncini kırıp istediklerini aldılar. Darbeden sadece bir ay sonra Yunanistan NATO'nun askeri kanadına girdi.
Sonrası malum...
Türkiye'de, askeriyesinden hariciyesine ABD'nin ve NATO'nun perspektifinden dünyaya bakan düzeni kurumsallaştırdılar.
İşte, Ankara'nın, Finlandiya ve İsveç'in birliğe üyelik taleplerini PKK'ya verdikleri desteği gerekçe göstererek "one minute" diye karşılamasını şu sözlerle eleştiren Namık Tan'lar bu mekaniğin memurlarıdır:
"Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya üyelik başvurularına olumsuz yaklaştığımıza dair ifadelerin, aslında Biden'a yönelik 'Beni muhatap al, en azından bir telefon et' mesajı olduğunu düşünüyorum."

Bu halkın adam yerine koyup uluslararası arenada haklarını arasın diye büyükelçilik gibi onurlu sıfatlar verdiği şu küçük adama bakar mısınız?
Onuru, yurtseverliği falan geçtim, insan taşıdığı eski sıfatlardan, kömür siyahına boyasa da ağarmış saçlarından utanır.
Deşifre ardından tasfiye olanlar da artık ağızlarını büzmeden açık açık kimliklerini ifşa ediyorlar... Ermenistan- Azerbaycan savaşında dünyaya TSK'nın "cihatçılarla çalıştığını" söyleyecek kadar ileri giden CHP'nin emekli büyükelçisi Ünal Çeviköz gibi...
Bereket, fiilen Türkiye'nin değil Washington'un, Telaviv'in Büyükelçisi olarak hizmet gören bu sömürge diplomatlarının Dışişlerindeki etkinliği zayıflatıldı.
Arkasına halkın sandıktaki güçlü desteğini alan Erdoğan, Türkiye'ye ileri bir karakol görevini layık görenlerin işlettiği bu sömürge çarkını kırdı.
Şimdi Türkiye, küresel örgütlerdeki haklarından doğan kozlarını ulusal çıkarlarına uygun olarak "değerlendiriyor."
Rakipleri "tak" dediklerinde "şak" diye yapmıyor. Türkiye'nin kazanımlarını gözetiyor, mücadele ediyor...
Finlandiya'nın ve İsveç'in NATO'ya üyelikleri konusunda da altın değerindeki oyunu dış politikadaki diğer tartışmalı meselelerde elini güçlendirmek için kullanıyor...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bu da yaz gribi, korkmayın 06 Temmuz 2022 | 766 Okunma Cumhurbaşkanı adayının eşgali 04 Temmuz 2022 | 1.148 Okunma Yalakalığın kitabını yazıyorlar 03 Temmuz 2022 | 507 Okunma Madrid’de hayat 02 Temmuz 2022 | 396 Okunma Erdoğan’ın yüzü gülüyor 01 Temmuz 2022 | 1.030 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar