Zor ama Erdoğan’ın tek seçeneği reform

Erdoğan da çok iyi bilir ki hem “geleceğimiz Avrupa’da” deyip hem de hukuki görünürlüğümüzü zaafa uğratan uygulamalarda ısrar etmek hiçbir yabancı yatırımcıyı ikna etmeyecektir.

Reform sihirli bir kelime... Türkiye’nin son yıllarda demokrasi ve hukukta itibar kaybettiği dikkate alındığında dillendirilen bir “hukuk reformu”nun daha da anlamlı hale geldiği muhakkak.

Düşünün ki ekonomi takımının değişiminin hemen arkasından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan “Yeni bir hukuk reformu yapma kararındayız” şeklinde bir beyanda bulunur bulunmaz bir anda piyasalarda bahar havası oluşmuş, dövizin düşmesiyle birlikte Türk parası değer kazanmaya başlamıştı.

Çünkü reformun anlamı; demokratik hak ve özgürlüklerde standartların yükseltilmesi, hukukun üstünlüğünün sağlanması, yargının siyasallaşmadan arındırılması, devlet yönetiminde şeffaflığın ve öngörülebilirliğin hakim olması demekti.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Eyvah! Biden da hukuk ve adalet dedi... 22 Ocak 2021 | 540 Okunma İsterseniz Kürtlere ekmek de vermeyelim 20 Ocak 2021 | 900 Okunma AK Parti’yi bu ‘kör kuyu’ya kim itti? 18 Ocak 2021 | 4.544 Okunma Nick Cave usta! Barış da bir gün gelir mi? 17 Ocak 2021 | 319 Okunma Güvenilir insan değilsek ahlak bize ne yapsın... 15 Ocak 2021 | 635 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar