Ramazanda hem ilahi hem de caz dinleyebiliriz

Yaşadığımız evrende bireylerin, toplulukların farklı zamanlarda, farklı müzikler dinlediklerini biliyoruz. Kuşkusuz bu her müziğin kategorik dinleme zamanları olduğu anlamına gelmiyor. Mesela ramazanda genellikle ilahi ve...

Yaşadığımız evrende bireylerin, toplulukların farklı zamanlarda, farklı müzikler dinlediklerini biliyoruz. Kuşkusuz bu her müziğin kategorik dinleme zamanları olduğu anlamına gelmiyor. Mesela ramazanda genellikle ilahi ve daha çok deruni müzikler dinlenir diyebiliriz. Ama bu herkes için geçerli olmayabilir, zira öyle insanlar vardır ki bir ruh ve görül zenginliği ayı olan ramazanda sadece ilahilerle değil, caz müziği ya da klasik müzikle de deruni bir yolculuğa çıkabilir.

Kimi Hacı Bayram’ın “Noldu bu gönlüm..” ilahisiyle, kimi Dede Efendi’nin “Tuti mucize guyem” adlı ölümsüz eseriyle, kimi Beethoven’in 9. Senfonisiyle, kimi de Wine Shorter’in “Speak No Evil” şarkısıyla hayatı anlamaya ve anlamlandırmaya çalışabilir.

Çünkü sanatsal bir yaratıcılığın ürünü olan müzik insanı dışsal dünyanın sınırlarından, baskılarından ve nesnelerinden özgür kıldığı gibi aynı zamanda insana ve evrene ilişkin yeni değerlendirmelerde farklı bir bakış açısı da sunmaktadır.

Ama daha da önemlisi müzik, toplumların ve bireylerin var olmasında ve kimliklerini inşa...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ekonomide normalleşme olabilir mi? 02 Haziran 2023 | 22 Okunma Önce kültürel mirasımızı sorgulayalım 31 Mayıs 2023 | 182 Okunma Ve millet böyle istedi 29 Mayıs 2023 | 1.045 Okunma Belki bugünlerde ABBA şarkıları kalbimize iyi gelir… 28 Mayıs 2023 | 68 Okunma İftiraların olmadığı bir Türkiye için… 26 Mayıs 2023 | 232 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar