Partili dindarlık anlayışının iflası...

Karar Gazetesi Yazarı Mehmet Ocaktan'ın bugünkü (27.01.2022)'' Partili dindarlık anlayışının iflası...'' başlıklı yazısı.

20 yıllık AK Parti iktidarı, Türkiye’deki siyasal İslamcılığın, dindarlık anlayışının bugün toplumda ortaya çıkan görünürlüğü dikkate alındığında nasıl bir geleceğe doğru gittiğini tespit açısından çok önemli bir tecrübe olduğu kanaatindeyim.

Hemen belirtelim AK Parti iktidarıyla geçen yirmi yıllık süreyi siyasal İslamcılığın bir bakıma kendini imha ve intihar dönemi olarak tanımlamak çok da yanlış olmasa gerek.

Çünkü dinin temel ilkeleri gereği kesinlikle yasaklanan kul hakkına girmemek, çalmamak, çırpmamak, milletin malına çökmemek, hukuksuzluğa tevessül etmemek gibi emirler ve ahlaki duyarlılıklar buharlaşarak dindarların hayatını terk etmiş bulunuyor.

Sadece terk etmekle kalmamış, yıllardır sürekli ahlak ve adalet edebiyatı yapan İslamcıların pratikte her türlü ahlaksızlığı icra edebilmelerini sağlayacak fetvalar üretilmiştir.

Herhalde samimi dindarlar, bugün dindar-muhafazakar kesimlerin ülkede yaşanan hukuksuzluklar karşısındaki suskunluğunu gördükçe, şu meşhur “Kenar-ı Dicle’de bir kurt aşırsa koyunu, gelir de adli ilahi sorar Ömer’den” retoriğini hatırlayıp kahroluyorlardır.

Kabul edelim ki özellikle AK Parti iktidarı...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yolda bulduğu herkesle ittifak yapmak zorunda 27 Mart 2023 | 1.292 Okunma Ramazanda hem ilahi hem de caz dinleyebiliriz 26 Mart 2023 | 104 Okunma Kur’an ayında kendimizi sorgulayabilir miyiz? 24 Mart 2023 | 148 Okunma Kıblesi cüzdanına ayarlı dindarların davası olur mu? 22 Mart 2023 | 814 Okunma Bu liyakatsizliği insan zekası kaldıramaz… 20 Mart 2023 | 897 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar