Müslüman toplumlarda adaletin serüveni

İslam toplumlarındaki geleneksel İslam kültüründen beslenen ve dinle özdeşleştirilen ‘itaat’ anlayışını doğru analiz etmeden, bu ülkelerde yaşanan adalet azlığını doğru anlayabilmek...

İslam toplumlarındaki geleneksel İslam kültüründen beslenen ve dinle özdeşleştirilen ‘itaat’ anlayışını doğru analiz etmeden, bu ülkelerde yaşanan adalet azlığını doğru anlayabilmek mümkün değildir.

Zira tarihsel tecrübeler perspektifinden baktığımızda görürüz ki İslam siyaset düşüncesinde akıl ve eleştirel düşünce çok fazla kabul görmemiştir. Özellikle hukuksal anlamda İslam fıkıhçıları ve onların etrafında oluşan kültürel çevre totaliter yönetimlerle işbirliği içinde olmuşlardır.

Biliyoruz ki bütün toplumlarda gecikmeli de olsa nihai anlamda özgürlük, adalet ve siyasi katılım esas olmuştur. Oysa Müslüman toplumlarda adalet düşüncesinin seyri, Batı’daki hukuksal tekamülle aynı paralelde yürümediği için kurumsal anlamda bir hukuk inşası ne yazık ki mümkün olmamıştır. Çünkü geleneksel İslam siyaset düşüncesi zulmü kabullenmeyi ve zorba sultanların her türlü otoriter uygulamalarına karşı itaat etmeyi öğütler.

Her ne kadar Osmanlı’da hilafetin sona ermesiyle birlikte kendi içinde bir takım demokrasi ve hukuk devleti arayışları olmuşsa da maalesef bu arayış, kurumsal bir hukuki yapı inşa etmeyi başaramamıştır.

Galiba bu çerçevede Müslüman...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Eğer adalet bugün değilse, yarın çok geç olabilir 15 Mayıs 2022 | 12 Okunma Anadolu irfanı yabancı düşmanı olabilir mi? 13 Mayıs 2022 | 84 Okunma Lütfen bizi daha fazla yormayın… 11 Mayıs 2022 | 842 Okunma Hukuka meydan okumanın sonu fukaralıktır 09 Mayıs 2022 | 380 Okunma İnsanların ağladığını duyabilmek için Blowing in the Wind 08 Mayıs 2022 | 50 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar