Kılıçdaroğlu’dan başörtüsü için cesur hamle…

Karar Gazetesi Yazarı Mehmet Ocaktan'ın bugünkü (05.10.2022)''Kılıçdaroğlu’dan başörtüsü için cesur hamle…'' başlıklı yazısı.

Farklı zamanlarda bu köşede CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun önemli değişim adımları attığının altını çizmeye çalışıyorum. Geleneksel CHP çizgisi açısından ciddi bir demokratikleşme iradesiyle dindar-muhafazakar kesimlerle ‘helalleşme’ adımı başlatan Kılıçdaroğlu, önceki gün siyasetin ezberlerini bozacak yepyeni bir meydan okuma hamlesi daha başlattı.

“Bazı şeyler yürek ister, o yürek benim yol arkadaşlarımda var!” başlığıyla kendi sosyal medya hesabından yeni bir video yayınlayan Kılıçdaroğlu, başörtüsünü yasal güvenceye kavuşturmak için yasa teklifi hazırladıklarını ve parlamentoya sunacaklarını açıklamıştı ve teklif dün Meclis’e sunuldu.

Kılıçdaroğlu’nun yeni hamlesi, CHP’nin tarihsel kimliği açısından cesur bir adım olduğu gibi genel olarak siyasetin işleyiş mekanizmalarını da değiştirecek bir hamle.

Özellikle 28 Şubat sürecinde başörtüsü ile ilgili yaşanan baskıları artık hepimiz biliyoruz. Maalesef o dönemdeki yasakçı anlayış, Türkiye’de siyasetin dini değerleri politik bir malzeme olarak kullanmasının önünü açmıştır. Nitekim halkın ekonomik anlamda...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türk musikisinin rüzgarıyla yeni bir dünyaya… 04 Aralık 2022 | 38 Okunma Böyle bir hukuk ayıbını hak etmiyoruz 02 Aralık 2022 | 502 Okunma İktidarın işi zor 6’lı masanın daha da zor… 30 Kasım 2022 | 641 Okunma Aklın ihmali ya da hurafenin iktidarı 28 Kasım 2022 | 346 Okunma Padişahlar klasik müziği keşfetmişti ya bugünküler… 27 Kasım 2022 | 100 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar