Karşı mahalleyi taşlayarak değişim zor…

2017 yılında mahkum olduğumuz bu alaturka sistemin ülkeyi her geçen gün derin bir yönetim kriziyle baş başa bıraktığı konusunda toplumun büyük çoğunluğu hemfikir. Ekonomiden dış politikaya...

2017 yılında mahkum olduğumuz bu alaturka sistemin ülkeyi her geçen gün derin bir yönetim kriziyle baş başa bıraktığı konusunda toplumun büyük çoğunluğu hemfikir. Ekonomiden dış politikaya, eğitimden tarıma kadar her alanda yaşadığımız kalitesizlik ve yoksulluk bu halin en önemli göstergesi.

Ancak değişim dediğimiz şey, durup dururken kendiliğinden gerçekleşmiyor. Aslında şu anda henüz resmen gerçekleşmese de şekillenmeye başlayan muhalefet ittifakı sandıkta gerçekleşme ihtimali yüksek olan değişim için önemli bir fırsat yakalamış bulunuyor. 2019 seçimlerinde yerelde iktidar değişimini gerçekleştiren bu ittifak eğer büyük bir hata yapmazsa, 2023’te sandıkta değişim kaçınılmazdır.

Çünkü Cumhur İttifakı çok kötü bir performans sergiliyor, gün geçtikçe kronik hale gelen ekonomik krizi mucize ötesi bir durum ortaya çıkmadığı sürece tersine çevirecek bir başarı hikayesi yazmaları imkansız.

Hemen belirtelim, iktidarın muhalefete adeta altın tepside sunduğu büyük imkanlar ve kolaylıklar var, ama muhalefetin de işi o kadar kolay değil. Bir kere konvansiyonel medyanın tümüyle iktidarın denetiminde olması büyük bir dezavantaj… Gerçi bu durumu aşmak aslında o kadar da zor değil, nitekim yerel seçimlerde iktidarın medya avantajı hiçbir işe yaramadı.

Meseleye biraz daha yakından baktığımızda, Millet İttifakı’nın en önemli önceliğinin seçimlerin bir bakıma kaderini belirleyecek olan tereddütlü muhafazakarların gönlünü kazanabilmesi gerçeğidir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bu hukuk anlayışıyla nereye? 26 Ocak 2022 | 209 Okunma Cehaletin çölünde kilitli kaldık 24 Ocak 2022 | 467 Okunma Sezen’le şarkı söylemek 23 Ocak 2022 | 864 Okunma Muhalefet kimi ve neyi bekliyor? 21 Ocak 2022 | 379 Okunma Newton’un uykusu olmasaydı belki de cehalet kazanırdı 19 Ocak 2022 | 334 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar