Kalbimizin zamanıyla buluşan şarkılar

Her zaman geçerli olmamakla birlikte genelde büyük şiirlerin, büyük şarkıların zor ve acılı zamanlarda ortaya çıktığı gibi bir kanaat vardır.Elbette bu matematiksel bir kesinlik değil. Zira sanatsal...

Her zaman geçerli olmamakla birlikte genelde büyük şiirlerin, büyük şarkıların zor ve acılı zamanlarda ortaya çıktığı gibi bir kanaat vardır.

Elbette bu matematiksel bir kesinlik değil. Zira sanatsal anlamda yaratıcılığın, daha çok sanatçının ruh dünyası ve ilham anlarıyla bağlantılı olması muhtemeldir.

İşte tam da bu yüzden bazı şarkıların ruh dünyamızla buluşan tarifi imkansız bağları vardır.

Galiba şarkıların da şiirlerin de bir mevsimi var. Ama aynı zamanda kalbimizin de bir mevsimi olduğunu biliyoruz.

Kişisel olarak ifade etmem gerekirse, bazı zamanlarda, bazı şarkıların, hayata tutunmamı sağlayan ve kalbimin zamanıyla buluşturan büyülü bir şiir ırmağı olduğuna inanıyorum.

Bu bazen Miles Davis’in “So Wat” şarkısıdır, bazen Beethoven’in “9. Senfoni”sidir, bazen büyük usta Itri’nin “Segah Mevlevi Ayini”dir, bazen de Nick Cave’nin başyapıtlarından birisi olan “Sun Forest” şarkısıdır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Dünya bize hayran ama bizim haberimiz yok... 04 Temmuz 2022 | 18 Okunma Boğaziçi’nde dinlenen şarkının tadı başkadır... 03 Temmuz 2022 | 90 Okunma NATO’ya yaslı gittik şen geldik mi? 01 Temmuz 2022 | 134 Okunma Sakın Kılıçdaroğlu’nu yaklaştırmayın! 29 Haziran 2022 | 645 Okunma Seçimde ekonomi mi kimlik mi önemli? 27 Haziran 2022 | 231 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar