İnsanları Allah’la aldatanlardan şikayetim var

Karar Gazetesi Yazarı Mehmet Ocaktan'ın bugünkü (09.12.2022)''İnsanları Allah’la aldatanlardan şikayetim var'' başlıklı yazısı.

Kendimi bildiğim ilk günden buyana dindar bir mahalle içinde yer almaktan ve hayatımın böyle bir atmosferde şekillenmesinden hiç şikayetçi olmadım. Zaman zaman ciddi eleştirilerim, hatta hayal kırıklıklarım oldu, zaman zaman da bu mahalledeki dindarların, Allah’la insanları aldatmayı ‘dindarlık gösterisi’ gibi sunmalarından çok canım yandı.

Ancak şimdi içim acıyarak görüyorum ki bu dindar yapılanma ahlakın, vicdanın sükut ettiği bir mahalleye dönüşmüş durumda. Kuşkusuz ahlaki çürümeyi sadece bir mahalleye indirgemek çok hakkaniyetli bir yaklaşım değil. Esas itibariyle bugün yaşadığımız yozlaşma, ahlaki çürüme hemen bütün toplum kesimlerini içine alan topyekun bir vicdansızlığa dönüşmüş durumda.

Ama bugün, meselenin bir dindar olarak beni de ilgilendiren çok daha vahim bir boyutu var ve bu hali sorgulamak, dindar olmaktan öte insani bir sorumluluk gerektiriyor. Çünkü siyasal düzlemde bu çürümeyi derinleştiren, bir bakıma teşvik eden bir iktidarla karşı karşıyayız.

Şu anda Türkiye, her vesileyle dindar-muhafazakar kimliğini ön plana çıkaran AK Parti iktidarı tarafından yönetiliyor. Ve ne hazindir ki bu iktidar döneminde hukuktan ekonomiye...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
‘Emperyalistlerin ipi’ ya da siyasetin vicdan yarası… 06 Şubat 2023 | 165 Okunma Time After Time’la seni olduğum yerde bekliyorum… 05 Şubat 2023 | 107 Okunma Camilere girişte kimlik kontrolü de yapılacak mı? 03 Şubat 2023 | 594 Okunma Büyük koalisyon tamam ama... 01 Şubat 2023 | 575 Okunma Muhalefette toparlanma işaretleri… 30 Ocak 2023 | 448 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar