Hukuk reformu vaadine inanalım mı?

Hiç tereddütsüz belirtelim, hukuk reformuna şiddetle ihtiyacımız var. Ancak reformları bu ülke insanının ihtiyacı olduğu için değil de, sadece ekonomiye iyi gelsin diye yapıyorsak işimiz gerçekten zor demektir.

Geçtiğimiz hafta önce Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, bir gün sonra da Adalet Bakanı Abdulhamit Gül Türkiye’nin ekonomide mesafe alabilmesi ve sorunlarını çözebilmesi için “hukuk devleti”ne dönmekten başka bir yolunun olmadığını anlatan değerlendirmelerde bulundular. 

Hukuk devleti, liyakat, şeffaflık, yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığına vurgu yapan bu parlak değerlendirmelere elbette bir itirazımız olamaz. Özet olarak bu açıklamalardan anladığımız; Türkiye adaleti yeniden keşfediyor ya da keşfediyormuş gibi yapıyor, bunun zamanla öğreneceğiz. 

İyi güzel de bütün bu değerleri ilk kez duyuyor değiliz ki, Türkiye yıllardır hukukun üstünlüğü, liyakat, şeffaflık, hesap verilebilirlik gibi evrensel normları ve değerleri tartışıyor zaten... Özellikle Avrupa Birliği’ne tam üyelik sürecinde çıkarılan uyum yasalarıyla bu konuda ciddi mesafeler de alınmıştı. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Şeffaflık yoksa itibar kaybı kaçınılmazdır 30 Kasım 2020 | 506 Okunma Caz sevmeyin ama kalbinizi yeni seslere açın 29 Kasım 2020 | 398 Okunma Zor ama Erdoğan’ın tek seçeneği reform 27 Kasım 2020 | 432 Okunma Var mı öyle beni kör kuyularda bırakıp gitmek 25 Kasım 2020 | 342 Okunma MHP trenden inmeden reform mümkün mü? 23 Kasım 2020 | 857 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar 1 yorum