Eğer iktidar başörtüsünde samimi ise...

Türkiye yıllardır başörtüsü meselesini tartışıyor. Geçmiş dönemlerde üniversite kapılarında başörtülü öğrencilere yönelik utanç uygulamaları hepimizin...

Türkiye yıllardır başörtüsü meselesini tartışıyor. Geçmiş dönemlerde üniversite kapılarında başörtülü öğrencilere yönelik utanç uygulamaları hepimizin hafızalarında tazeliğini koruyor.

Tarihin tecrübeler arşivine baktığımızda görürüz ki yasakların hiçbir toplumda ebediyyen kalıcı olması mümkün olmamıştır. Özellikle 28 Şubat sürecinde ‘bin yıl sürmesi’ planlanan aptalca yasaklar da sürmemiştir. AK Parti iktidarıyla birlikte en azından pratikte sorun çözülmüş ama siyasetin bu meseleyi ‘siyasi rant’ aracı olarak kullanmasının önüne geçilememiştir.

20 yıldır iktidarda bulunan AK Parti, bu meseleyi yasal güvenceye kavuşturma konusunda hiçbir adım atmadı. Ama her vesileyle “Biz gidersek kazanımlarınızı kaybedersiniz, bunlar başörtüsünü yasaklarlar” diyerek kullanmaktan da vazgeçmedi. İşte tam bu noktada CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu CHP’nin geleneksel kodlarını da değiştirerek AK Parti’nin ezberlerini bozan bir hamle yaptı ve ‘başörtüsüne yasal güvence’ sağlayacak olan teklifi Meclis’e sundu, AK Parti ve MHP bu teklifi reddetti.

Doğal olarak CHP’den gelen bu hamle AK Parti’de alarm...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Büyük koalisyon tamam ama... 01 Şubat 2023 | 35 Okunma Muhalefette toparlanma işaretleri… 30 Ocak 2023 | 446 Okunma Partili dindarlık anlayışının iflası... 27 Ocak 2023 | 1.020 Okunma Aç olduğunu sakın kimseye söyleme… 25 Ocak 2023 | 449 Okunma Dış güçler Cumhur İttifakı için mi çalışıyor? 23 Ocak 2023 | 829 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar