Eğer adalet bugün değilse, yarın çok geç olabilir

Bu ülke siyasi tarihimizin farklı dönemlerinde ağır ‘vesayet’ uygulamalarının yaşandığı bir gelenekten geliyor. Tecrübelerle biliyoruz ki Türk siyasal hayatında ordu uzun süre çok etkin bir rol...

Bu ülke siyasi tarihimizin farklı dönemlerinde ağır ‘vesayet’ uygulamalarının yaşandığı bir gelenekten geliyor. Tecrübelerle biliyoruz ki Türk siyasal hayatında ordu uzun süre çok etkin bir rol üstlenmiş ve kimi zaman darbelerle kimi zaman da muhtıralar ve ültimatomlarla sivil siyaset üzerinde güçlü bir vesayet kurmuştur.

Dolayısıyla Türkiye’de darbelerden beslenen ve içine darbe ruhu kaçmış belli kesimler hariç, toplumun önemli bir kesimi gerek siyaset, gerekse yargı üzerindeki ‘vesayetçi’ yaklaşımlardan her zaman rahatsız olmuştur.

Ama talihsizliğe bakın ki bunca yaşanmışlıklara ve acılara rağmen ‘vesayetçi zihniyet’ten bir türlü kurtulamıyoruz. Dün askeri ve yargısal vesayet vardı, bugün tarifini yapmakta zorlandığımız ama sonuçları itibariyle yargı ve siyaset üzerinde başka bir vesayet var.

Çünkü iktidar erki kendisine yönelik eleştirilerden ya da ‘kutsal devletimiz’e yan bakanlardan rahatsız olduğunda o kadim ‘vesayet’ mekanizması yine devreye giriyor ve geçmişte olduğu gibi siyaseti biçmeye devam ediyor.

Biliyorum ki AK Parti çevreleri “O devirler artık...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Din boyası ahlaki üstünlüğün teminatı değil 16 Mayıs 2022 | 105 Okunma Eğer adalet bugün değilse, yarın çok geç olabilir 15 Mayıs 2022 | 159 Okunma Anadolu irfanı yabancı düşmanı olabilir mi? 13 Mayıs 2022 | 86 Okunma Lütfen bizi daha fazla yormayın… 11 Mayıs 2022 | 845 Okunma Hukuka meydan okumanın sonu fukaralıktır 09 Mayıs 2022 | 383 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar