Deprem mağdurlarından özür diliyoruz

Cumhuriyet dönemi siyasi tarihimize baktığımızda hemen bütün iktidarların, özellikle deprem gerçeğini dikkate alan bina yapımında ve de felaket anındaki kurtarma faaliyetleri konusunda övünebileceğimiz...

Cumhuriyet dönemi siyasi tarihimize baktığımızda hemen bütün iktidarların, özellikle deprem gerçeğini dikkate alan bina yapımında ve de felaket anındaki kurtarma faaliyetleri konusunda övünebileceğimiz başarılarının olduğunu söylemek ne yazık ki pek mümkün değil.

Ancak 6 Şubat büyük depremi, siyasal iktidarın beceriksizlikte zirve yaptığı, kısacası devletin toptan iflas ettiği gerçeğini hepimize çok acı bir şekilde göstermiş oldu.

Evet 1999 depreminde de devletin nobran yüzünü görmüştük, o zaman da kurumlarda aksamalar olmuş, başarılı bir sınav verilememişti. Ama kabul etmek gerekiyor ki o gün devletin kurumları ağır-aksak da olsa işliyordu. En azından Kızılay sahadaydı ve henüz çadır ticareti yapmıyordu….

Ve daha da önemlisi o günün iktidarları hiç değilse bugünkü iktidarın “Türkiye deprem sınamasından alnının akıyla çıkmıştır" benzeri açıklamalar yapmamışlardı.

Maalesef 20 yıldır ülkeyi yöneten AK Parti iktidarı, bir deprem ülkesi olduğumuz gerçeğini bile bile hiçbir hazırlık yapmadığı gibi Kahraman Maraş merkezli 11 ilimizdeki büyük depremde iyi bir sınav verememiştir.

Her ne kadar iktidar yetkilileri daha felaketin ilk günü...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Önce kültürel mirasımızı sorgulayalım 31 Mayıs 2023 | 12 Okunma Ve millet böyle istedi 29 Mayıs 2023 | 1.043 Okunma Belki bugünlerde ABBA şarkıları kalbimize iyi gelir… 28 Mayıs 2023 | 65 Okunma İftiraların olmadığı bir Türkiye için… 26 Mayıs 2023 | 232 Okunma AK Parti, PKK’yı bitiremediğini itiraf mı ediyor? 24 Mayıs 2023 | 464 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar