CHP Avrupalı AK Parti ulusalcı mı oldu?

Karar Gazetesi Yazarı Mehmet Ocaktan'ın bugünkü (05.12.2022)''CHP Avrupalı AK Parti ulusalcı mı oldu?'' başlıklı yazısı.

Cumhuriyet’in kurucu partisi olan CHP ile ilgili geleneksel ve yerleşik algıyı hemen herkes biliyor. Kuşkusuz bu algının oluşmasında, kuruluş yıllarının kendine özgü şartlarında yaşanan bütün negatifliklerin CHP’ye fatura edilmesinin büyük payı olduğunu kabul etmek gerekiyor.

Bu yüzdendir ki ‘tek parti’ dönemi uygulamalarının toplumsal hafızadaki gerçekliğini değiştirmek çok da kolay olmuyor.

Ancak hemen belirtmek gerekiyor ki yüz yıl önce işlendiği belirtilen ‘siyasi günahları’ adeta zamanı durdurarak aynen bugünkü CHP’nin omzuna yüklemenin de çok hakkaniyetli bir davranış olmadığının altını çizmek gerikiyor. Allah bile tövbe kapısını hiçbir zaman kapatmamıştır.

Kaldı ki Kemal Kılıçdaroğlu ‘helalleşme’ adımıyla CHP’nin geçmişiyle yüzleşmesini sağlamış ve bütün kesimleri kucaklayan yeni bir başlangıç yapmıştır. Bu çerçevede Kılıçdroğlu’nun ‘İkinci Yüzyıla Çağrı Buluşması’nın açılışında yaptığı konuşmadaki şu sözleriyle bu değişim adımlarını daha da zenginleştirmiştir: "Size bugün bir iç çerçeve çizmek istiyorum. Bugün sizlere Türkiye için uyanmanın, ayağa kalkmanın ve...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
‘Emperyalistlerin ipi’ ya da siyasetin vicdan yarası… 06 Şubat 2023 | 166 Okunma Time After Time’la seni olduğum yerde bekliyorum… 05 Şubat 2023 | 108 Okunma Camilere girişte kimlik kontrolü de yapılacak mı? 03 Şubat 2023 | 594 Okunma Büyük koalisyon tamam ama... 01 Şubat 2023 | 575 Okunma Muhalefette toparlanma işaretleri… 30 Ocak 2023 | 448 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar