Büyük koalisyon tamam ama...

Millet İttifakı’nın Ankara Congresium Merkezi’ndeki “Ortak Politikalar Mutabakat metni” adı verilen hükümet programının açıklanmasını televizyondan izlerken içimden işte ‘büyük...

Millet İttifakı’nın Ankara Congresium Merkezi’ndeki “Ortak Politikalar Mutabakat metni” adı verilen hükümet programının açıklanmasını televizyondan izlerken içimden işte ‘büyük koalisyon’ diye düşündüm.

Gerçekten de siyasi tarihimizde farklı partilerden oluşan bir ittifak, ilk kez Türkiye’nin sorunlarıyla ilgili böylesine kapsamlı çözüm politikaları üreten ve de bu politikalarda ortak mutabakat sağlanan bir hükümet programı hazırlıyor. Öncelikle bu çalışmanın, Türk demokrasisi adına çok değerli bir kazanım olduğunun altını çizmek gerekiyor.

Kabul etmek gerekiyor ki 9 ana, 73 alt başlıktan oluşan 2 bin 500 maddelik bir eylem planı bile başlı başına ciddi bir iktidar hazırlığına işaret ediyor ve övgüyü hak ediyor. Bir kere altı siyasi partinin uzmanları, Türkiye’nin bütün kurumsal yapılarını tahrip eden, devleti liyakat ve ehliyetten uzaklaştıran, kısacası iktidarın tedaviye muhtaç hale getirdiği ülkeyi ayağa kaldırmak için önce hastalığın bütün aşamalarını tespit etmişler, sonra da tedavi yöntemlerini sıralamışlar.

Belki hemen ilk bakıldığında, “2 bin 500 maddelik böylesine bir vaatler manzumesini kim nasıl okuyacak...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bu liyakatsizliği insan zekası kaldıramaz… 20 Mart 2023 | 657 Okunma Cazın sınırlarını zorlayan bir usta Dave Brubeck 19 Mart 2023 | 33 Okunma Deprem mağdurlarından özür diliyoruz 17 Mart 2023 | 256 Okunma Lütfen başkasının penceresine taş atmayalım… 15 Mart 2023 | 276 Okunma Altılı Masayı millet yeniden inşa etti… 13 Mart 2023 | 413 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar