‘Ben yaptım oldu’ siyasetinin müşterisi

Demokratik sistemlerin en kırılgan tarafı, halkın oylarıyla iktidara gelen yönetimlerin belli bir süre sonra sandıkla gelen başarıları kutsallaştırmalarıdır.

 Çünkü bu kutsallaştırma, yönetim erkini giderek “sandık her şeydir” anlayışına götürmekte ve esas tehlike de o noktadan itibaren başlamaktadır. Elbette sandık önemlidir, ama bu siyasal iktidarların sorgulanamaz, denetlenemez olduğu anlamına gelmemektedir. Eğer bir demokraside kuvvetler ayrılığı ve denge-denetleme prensipleri işlemez hale gelmişse, o toplumda demokrasinin sağlıklı işlemesi mümkün değildir. Zira bu tür toplumlarda siyasal iktidarlar “millet iradesi”nin, yani sandığın kutsallığı arkasına saklanarak kendilerini hiçbir yasal ve anayasal sınıra uymakla yükümlü görmezler. İşte “millet iradesi”ni sınırsız bir güç kaynağı olarak gören iktidarların düşüş süreci de tam bu noktada başlamaktadır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Hukukun olmadığı yerde özgürlük olmaz 21 Şubat 2020 | 353 Okunma ‘İslamcı’ siyasetin gelecek umudu olabil 19 Şubat 2020 | 593 Okunma Batı ahlaken çöküyor ama bizim ahlakımız 17 Şubat 2020 | 388 Okunma Batılılaşma mı bal kavanozunu yalamak mı 14 Şubat 2020 | 74 Okunma Ah şu dış politikadaki değerli yalnızlı 12 Şubat 2020 | 235 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar