Babacan sahaya indikçe...

Açıkça itiraf etmeliyim ki bugüne kadar AK Parti ve MHP’nin güçlü olduğu Erzurum gibi bir ilde Babacan’ın böylesine güçlü bir ilgiyle karşılanacağını beklemiyordum.

Özellikle son beş yıldır AK Parti iktidarının gidişatından memnun olmayan kitlelerin, yeni bir siyasi adres arayışı içinde olduğunu hepimiz biliyoruz. Aslında 2015’teki 7 Haziran seçimlerinde AK Parti içindeki kırılmanın ve arayışın işaretleri ortaya çıkmıştı. Ancak hemen sonrasında yaşananlar, toplumun yeniden kendi içine kapanmasına yol açtı ve 1 Kasım seçimlerindeki başarı her şeyin güllük gülistanlık olduğu gibi bir algı oluşturdu.
 
Ancak AK Parti’ye gönül verenler iktidarın uygulamalarından artık mutlu değillerdi, çünkü iktidar yeni bir istikamete yönelmişti ve buradan dönmesi de mümkün değildi. Nitekim dönmedi ve toplumdan uzaklaşmaya devam etti. Ama toplum yeni bir adres bulamadığı için tercihini değiştirmeden bugünlere geldi.

AK Parti ile gönül bağları kopan kitlelerin artık şu kanaati kesin: Kendisini yasakçı bir paranteze hapseden AK Parti iktidarı, son dönemdeki uygulamalarıyla sadece geçmişindeki reformist AK Parti ile bağlarını koparmakla kalmamış, ne yazık ki geniş toplum kesimleriyle arasında duygu köprülerini de yıkmış bulunuyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Zor ama Erdoğan’ın tek seçeneği reform 27 Kasım 2020 | 161 Okunma Var mı öyle beni kör kuyularda bırakıp gitmek 25 Kasım 2020 | 341 Okunma MHP trenden inmeden reform mümkün mü? 23 Kasım 2020 | 855 Okunma Tanpınar’dan Chet Baker’a müziğin ritmi 22 Kasım 2020 | 66 Okunma ‘Faiz lobisi’ ve hainler mi kazandı şimdi? 20 Kasım 2020 | 398 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar