Aşı konusunda hayalimiz Avrupa gerçekler Çin...

Maalesef demokratik dünyadan uzaklaşarak kurduğumuz hayaller yüzünden, Covid-19 aşısının temininde de bir alt lige yönelmiş bulunuyoruz. Şimdilik Çin aşısıyla yetinmek zorundayız, zira Batı’da üretilen kaliteli aşının alımında ilk listede yer alamadık.

Türkiye AB’ye tam üyelik müzakereleri yürüten bir ülke olmasına rağmen, son yıllarda hukuk devleti anlayışından, özgürlüklerden, şeffaf ve öngörülebilir ülke olma iddiasından vazgeçtiği için her geçen gün bir alt lige doğru ilerlemeye devam ediyor.

Bu çerçevede özellikle son beş yılda demokratik dünya ile değil, Rusya, Çin ve Venazuella gibi demokrasi liginde yer almayan ülkelerle iş tutuyoruz. Mesela Rusya bizi pek umursamasa da biz onu ‘stratejik ortak’ olarak görüyoruz, Batı’ya her kızdığımızda ‘Şangay hayalleri’ kuruyoruz...

Demokrasi dışı bu hayallerimiz yüzünden Rusya’dan S-400 aldık ama kullanamıyoruz... Bu hayaller yüzünden milyarlarca dolarlık sermaye koyup ortak olduğumuz ve de şiddetle ihtiyacımız olan f-35 savaş uçakları projesinden çıkartıldık.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
‘Gelin Allah diyelim’ Miles Davis ve Cennetin sesi... 24 Ocak 2021 | 124 Okunma Eyvah! Biden da hukuk ve adalet dedi... 22 Ocak 2021 | 540 Okunma İsterseniz Kürtlere ekmek de vermeyelim 20 Ocak 2021 | 901 Okunma AK Parti’yi bu ‘kör kuyu’ya kim itti? 18 Ocak 2021 | 4.546 Okunma Nick Cave usta! Barış da bir gün gelir mi? 17 Ocak 2021 | 319 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar