AK Parti’nin seçim kozu BAE ve İsrail mi?

Başlığa bakarak buradan Arap ve İsrail karşıtlığı gibi bir anlam çıkarmaya çalışanları hemen uyarmalıyım. Hiçbir modern demokratik devlet, ülkelerle ilişkilerini ırkçılık...

Başlığa bakarak buradan Arap ve İsrail karşıtlığı gibi bir anlam çıkarmaya çalışanları hemen uyarmalıyım. Hiçbir modern demokratik devlet, ülkelerle ilişkilerini ırkçılık üzerine bina etmez. Eğer şovenist duygularla hareket ediyorsa o ülke asla modern bir devlet değildir.

Dolayısıyla bu başlık, AK Parti iktidarının Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile Mısır’la ve İsrail’le ilişkilerini geliştirmesine itiraz anlamı taşımamaktadır. İlkesel anlamda kesinlikle doğru bir adımdır. Yanlış olan; AK Parti’nin bugüne kadar ortaya koyduğu dış politika yaklaşımını akla ve diplomatik parametrelere göre değil, hamaset ve meydan okuma üzerine bina etmiş olmasıdır.

Her dönemin dış politika gerçeklikleri farklı özellikler arzetmekle birlikte, özellikle yaşadığımız yüzyılın en önemli karakteristiği dünyadaki her ülkenin ikili ilişkilerini rasyonel temele dayandırma zaruretidir. Çünkü süper güç olan Amerika dahil bütün ülkelerin, dünyanın farklı coğrafyalarındaki diğer ülkelere ihtiyacı bulunmaktadır.

Ancak AK Parti’nin bize anlatmaya çalıştığı hikayeye göre, aslında Türkiye’nin...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Sezen’le şarkı söylemek 23 Ocak 2022 | 569 Okunma Muhalefet kimi ve neyi bekliyor? 21 Ocak 2022 | 375 Okunma Newton’un uykusu olmasaydı belki de cehalet kazanırdı 19 Ocak 2022 | 330 Okunma Karar Gazetesi Yazarı Mehmet Ocaktan: ‘’'Açım' diyenlerin sesi acaba hangi millete ait?’’ 17 Ocak 2022 | 380 Okunma ‘Nazım Hikmet’in ellerinin izinde…’ 16 Ocak 2022 | 112 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar