AK Parti ve şeffaf yönetim anlayışı

Türkiye’nin en temel problemlerinden birisi, devlet yönetiminde hukukun üstünlüğüne dayalı şeffaf bir yönetim anlayışının inşa edilememiş olmasıdır. Bugün pek çok konuda dillendirdiğimiz şikayetlerin, aslında vatandaş olarak ülke yönetiminde ne olup bittiğinden açık ve net olarak haberdar olamamamızdan kaynaklandığını biliyoruz.

Oysa demokratik toplumların en karakteristik özelliği, yasamada, yürütmede ve yargıda yapılan bütün faaliyetlerin anayasa ve yasalar çerçevesinde hesap verilebilir ve şeffaf bir anlayış zemininde yürütülüyor olması esastır. Kuşkusuz bu şeffaflığın sağlanabilmesi için de yasama, yürütme ve yargı arasında güçler ayrımının sağlanması, yürütmenin sınırlandırılması demokrasilerin olmazsa olmaz şartıdır. Ve tabii ki sağlıklı işleyen bir demokraside medyanın bilgi ve enformasyona dair işlevi de son derece önemlidir. Çünkü stratejik bir öneme sahip olan medya toplum ve yönetim arasında iletişimi sağladığı gibi, aynı zamanda kamu adına gözetleyen ve denetleyen bir özelliğe sahiptir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Hukukun olmadığı yerde özgürlük olmaz 21 Şubat 2020 | 352 Okunma ‘İslamcı’ siyasetin gelecek umudu olabil 19 Şubat 2020 | 592 Okunma Batı ahlaken çöküyor ama bizim ahlakımız 17 Şubat 2020 | 388 Okunma Batılılaşma mı bal kavanozunu yalamak mı 14 Şubat 2020 | 74 Okunma Ah şu dış politikadaki değerli yalnızlı 12 Şubat 2020 | 235 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar