Adalet sultana emanet edilirse...

Müslüman dünyada adaletin nasıl bir görünüm arzettiğini anlayabilmek için öncelikle Batı dünyasındaki adalet anlayışına kısaca bakmakta yarar var.Batı kültürünün ve ideallerinin...

Müslüman dünyada adaletin nasıl bir görünüm arzettiğini anlayabilmek için öncelikle Batı dünyasındaki adalet anlayışına kısaca bakmakta yarar var.

Batı kültürünün ve ideallerinin belirlediği dünyada adalet herkesi memnun edecek bir düzeyde midir mesela…

Geniş kapsamlı bir perspektiften bakıldığında bugünkü küresel dünyanın adil bir dünya olmadığı söylenebilir. Özellikle de refahın paylaşılması noktasında kıtalararası derin bir uçurumun olduğu muhakkak. Zira biliyoruz ki gelişmiş dünyada aşırı bir refah iklimi yaşanırken, dünyanın fakir bölgelerinde insanlar açlık ve hastalıkla mücadele ediyorlar.

Ancak tek tek gelişmiş demokratik ülkelere baktığımızda, kendi içlerinde refahla birlikte evrensel hukuk normları temelinde ‘hukukun üstünlüğü’ne dayalı bir adalet sistemi inşa ettikleri de bir gerçek. Kuşkusuz özellikle kıtalararası yaşanan eşitsizliğin, adaletsizliğin altını çizebiliriz, ancak bu durum Müslüman ülkelerin en azından kendi içlerinde neden güçlü bir adalet sistemi kuramadıklarını izah etme konusunda yeterli veri oluşturmamaktadır.

Müslüman dünyadaki fıkıh alimlerinin, İslam siyaset teorisyenlerinin her vesileyle dillendirdikleri...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Önce elektrik faturalarını konuşalım ama… 28 Ocak 2022 | 386 Okunma Bu hukuk anlayışıyla nereye? 26 Ocak 2022 | 212 Okunma Cehaletin çölünde kilitli kaldık 24 Ocak 2022 | 468 Okunma Sezen’le şarkı söylemek 23 Ocak 2022 | 864 Okunma Muhalefet kimi ve neyi bekliyor? 21 Ocak 2022 | 379 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar