Abdülhamid yasasıyla fısıldaşma özgürlüğü mü?

Karar Gazetesi Yazarı Mehmet Ocaktan'ın bugünkü (24.06.2022)''Abdülhamid yasasıyla fısıldaşma özgürlüğü mü?'' başlıklı yazısı.

İktidarın sosyal medyayı kontrol etmek amacıyla hazırladığı sansür niteliğindeki kanun teklifi önümüzdeki günlerde Meclis genel kuruluna gelecek.

Teklifin komisyondan geçen 29. Maddesinde öylesine muğlak ifadeler var ki bu maddedeki “halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma” ifadesine dayanarak en küçük eleştiride bulunan kişileri mahkum edebilir, bu bilgileri yayımlayan internet sitelerini rahatlıkla kapatabilirsiniz.

Mesela, yarın yasa yürürlüğe girdiğinde yolsuzluk haberi yapanların, ekonomi kötüye gidiyor diyenlerin ya da iktidarı bir şekilde eleştirenlerin “halkı yanıltıcı bilgi yayıyor” diye yargılanmayacağının bir garantisi var mı? Elbette yok, çünkü bu yasa özü itibariyle eleştirilerden bunalan iktidarın elinin ne kadar ağır olduğunu göstermeyi amaçlıyor.

Doğrusu iktidarın ‘sansür’ yasası çıkarmaya bu kadar heveslenmesini görünce, tarihimizde ‘sansürcü padişah’ olarak anılan Abdülhamid’in basına yönelik uygulamalarını hatırlamamak mümkün değil.

Aslında Abdülhamid özü itibariyle modernist, Batıcı ve kalkınmacı bir padişah… Ülkenin imarı yönünde ciddi adımlar atmış, Osmanlı’nın dağılmasını önlemek için gayret sarf etmiştir. Bugün özellikle İslamcı...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
NATO’ya yaslı gittik şen geldik mi? 01 Temmuz 2022 | 127 Okunma Sakın Kılıçdaroğlu’nu yaklaştırmayın! 29 Haziran 2022 | 639 Okunma Seçimde ekonomi mi kimlik mi önemli? 27 Haziran 2022 | 230 Okunma Kalbimizin mavi notaları ve Stan Getz 26 Haziran 2022 | 40 Okunma Abdülhamid yasasıyla fısıldaşma özgürlüğü mü? 24 Haziran 2022 | 282 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar