Barışı özlüyoruz

Toplumların da dünyanın da beklentisi barıştır, ancak barış bazen şiirlerde, bazen şarkılarda, çoğunlukla da hayallerde kalmaktadır. Yaşadığımız günlere baktığımızda sadece...

Toplumların da dünyanın da beklentisi barıştır, ancak barış bazen şiirlerde, bazen şarkılarda, çoğunlukla da hayallerde kalmaktadır.
Yaşadığımız günlere baktığımızda sadece Türkiye'nin değil dünyanın çeşitli ülkelerinin barışı çok özlediğini görebiliriz.
Örneğin, Latin Amerika'yı arka bahçesi sayan Amerika Birleşik Devletleri, bu bölgedeki devletlerde darbeden iç savaşa kadar her şeyi körüklemiştir.
Yetmezmiş gibi İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Uzakdoğu'da başlayan ve Ortadoğu'yu da içine alan hayırsız komplolar bizi de rahatsız etmektedir.
Son olarak Biden yönetiminin Türkiye'yi suçlayan açıklamaları, ülkemizi hedef alan terör örgütlerine de açık bir destektir.
Biz Türkler barışa 1923'te Lozan'la kavuştuğumuzu sanıyorduk. Oysa o günden bugüne nice tehditler karşımıza çıktı. Örneğin, savaş sayılmasa bile 1974 Kıbrıs müdahalesi silahlı bir çatışma değil miydi?

LALE DEVRİ
Tarih kitaplarını karıştırırken Osmanlı tarihinde savaşsız geçen bir 12 yıl vardır.
Osmanlı'nın Avusturya ile imzaladığı barış anlaşmasından sonra 12 yıl süren ve Patrona Halil ayaklanmasıyla biten bu...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Dünün Türkiye’si bugünün Sudan’ı 26 Ekim 2021 | 109 Okunma Açıklamanın zamanıdır 25 Ekim 2021 | 2.199 Okunma Gülümsemeye çalışmalıyız 24 Ekim 2021 | 1.355 Okunma Putin de ‘Dünya değişti’ diyor 23 Ekim 2021 | 180 Okunma Rusya da NATO’ya girmeli 22 Ekim 2021 | 152 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar