ÇOK OKUNAN YAZARLAR

“Trump krizi”ni yaşayan ABD’ye vize krizi hafif gelir

Meğer bunların istedikleri Türkiye modelinde temel öğe, Türkiye'yi yönetenlerin kayıtsız şartsız teslimiyetçi olmalarıymış .

Mehmet Barlas
Mehmet Barlas Sabah Gazetesi
12 Ekim 2017 | 2.3 K

Meğer bunların istedikleri Türkiye modelinde temel öğe, Türkiye'yi yönetenlerin kayıtsız şartsız teslimiyetçi olmalarıymış. Atanmışların seçilmişlerden güçlü olduğu, bir NATO ordusu olan Türk Silahlı Kuvvetleri'nin gerektiği zaman darbe yapabileceği bir demokratik Türkiye istiyorlarmış.

Bizim çocuklar
Aslında seçilmişlerin devrilip yasaklı ilan edilmesinin nedeni bunların zaman zaman raydan çıkmaları ve Türkiye'yi gerçekten tam bağımsız bir ülke zannetmeleriymiş. O dönemlerde müttefiklerimiz Türkiye'deki demokrasiyi ve hukuku sorgulamazlardı. Şimdi nasıl Mısır'ın Sisi'sine derin muhabbet duyuyorlarsa, Türkiye'de darbe yapanlara da "Bizim çocuklar" diyerek anlayışla yaklaşırlardı.

Oyun oynarlardı
Onlar için Türkiye çok önemli sorunlarla yoğrulan dünyada, ikinci derecede önemli bir sorun kaynağıydı. Oyun oynar gibi Abdullah Öcalan'ı verip Fetullah Gülen'i alırlardı. Bu isimlerin yaptıkları kural ve yasa dışı işlerin güvencesi de onlar olurdu. İstanbul'daki konsolosluklarının bir yılda verdikleri vizelerin yüzde 9'u FETÖ'nün Amerika'daki kadrolaşmasına katılacak isimlere verilirdi. Konsolosluk istatistiklerinde bunlar açıkça görülür ama bu çarpık kadrolaşma sadece seyredilirdi.

Devamını Oku