Sivil bir anayasa neden yapamıyoruz?

Sağcısı solcusu, dindarı milliyetçisi bütün siyasi partiler, sivil toplum kesimleri yaklaşık 40 yıldır sivil bir anayasa talep ediyor. Bu talep daha 12 Eylül darbecileri yönetimdeyken başladı ama bir türlü...

Sağcısı solcusu, dindarı milliyetçisi bütün siyasi partiler, sivil toplum kesimleri yaklaşık 40 yıldır sivil bir anayasa talep ediyor. Bu talep daha 12 Eylül darbecileri yönetimdeyken başladı ama bir türlü sonuçlanmadı. Anavatan Partisi'nden DYP-SHP'ye, Refah Partisi'nden AK Parti'ye, bütün partiler koalisyon veya tek başına iktidar olduklarında bile bu talebi yerine getiremedi.
Siviller her defasında bir bahane üretti.
Oysa ortada utanç verici bir durum var. Cumhuriyet'in ilk yıllarını bir yana bırakırsak, son iki anayasamız da silah zoruyla yapıldı. Koca koca partiler, albaylar cuntası veya 5 general kadar olamadı ki hâlâ mevcut anayasamız 12 Eylül darbe anayasası.
Peki neden bunu başaramıyoruz?
Uzağa gitmeye gerek yok, AK Parti'nin yüzde 50 oyla iktidar olduğu 2011 sonrası Meclis'te her partinin eşit temsil edildiği bir komisyon kuruldu ve önemli adımlar da atıldı. Dönemin Meclis Başkanı Cemil Çiçek öncülüğünde tüm toplum kesimlerinin talepleri dinlendi ve kayıt altına alındı. Hatta özgürlüklerle ilgili 60 madde de komisyondan geçti.
Ama yine olmadı. Peki neden olmadı?
Çünkü CHP Genel Başkanı Kemal...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İyi Parti’nin hamlesi CHP’yi karıştırdı 05 Aralık 2023 | 1.281 Okunma Akşener siyaseti ve listelerin ‘dolarla’ satışı 03 Aralık 2023 | 395 Okunma ‘AK Parti’ye yarar diye para getirmek istemiyorlar’ 02 Aralık 2023 | 1.254 Okunma CHP ile İyi Parti’nin Ankara pazarlığı 01 Aralık 2023 | 774 Okunma İyi Parti, FETÖ ve Gladyo 30 Kasım 2023 | 1.011 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar