CHP, S-400 için ne diyor?

Türkiye yakın tarihinin en kritik eşiğinden geçiyor. ABD, S-400 nedeniyle Türkiye'ye iki hafta süre verdi. Önceki gün ABD'nin Türkiye'yi nasıl tehdit ettiğini CNBC kanalı özetledi:

"Türkiye, iki haftanın sonunda Rusya'yla anlaşmayı iptal etmez ve bunun yerine ABD'den Patriot füze savunma sistemini almazsa, F-35 programından ihraç edilme, vaat edilen 100 adet F-35'i kaybetme, yaptırım uygulama ve NATO'nun tepkisiyle karşılaşacak..." NATO üyesi Türkiye'ye tehdidin nereden geldiği artık çok net... Bu ilişki, egemen-boyun eğen arasındaki bir ilişkiydi ve itiraz edilmediği sürece de sorun yoktu. Ama ne zaman itiraz edilse, ABD ya darbe yaptı ya da tehdit ederek susturdu.
Son yıllarda ABD, bunları yaptıramadığı ve Türkiye'yi susturamadığı için agresifleşti.
Dahası bu coğrafyadan yükselen "dünya beşten büyüktür" tezinin mazlum halklara ilham kaynağı olması ABD'yi çıldırttı.
Bu yüzden FETÖ'yü devreye sokup darbe yaptırmaya kalktılar, bu yüzden Suriye'deki iç savaşı körükleyip milyonların katledilmesine göz yumdular ve bu yüzden PKK-YPG hattını silahlandırıp, halkları birbirine düşman etme planlarına destek verdiler.
Şimdi bu kuşatma, çok daha büyük boyutlu bir saldırı biçiminde devam ediyor.
S-400 ve F-35 tehdidi, Akdeniz'e uçak gemilerinin yığılması bu sürecin son adımları.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İstanbul seçimi dersleri 25 Haziran 2019 | 4.476 Okunma Bir terör örgütünün bitiş öyküsü 23 Haziran 2019 | 4.906 Okunma Öcalan’ın üçüncü yolu etkili olur mu? 22 Haziran 2019 | 3.200 Okunma ABD’nin Türkiye’deki nüfuzu 21 Haziran 2019 | 4.104 Okunma Bir haberin perde arkası 20 Haziran 2019 | 5.829 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar