Türkiye-Rusya ortaklığında yeni aşama

Türkiye ile ABD arasında yarım asrı geçen ortaklık her geçen gün çatırdıyor. Tahran zirvesi dönüşünde gazetecilerin “ABD ile Türkiye İdlib konusunda yakınlaşıyor, son dönemde...

Türkiye ile ABD arasında yarım asrı geçen ortaklık her geçen gün çatırdıyor. Tahran zirvesi dönüşünde gazetecilerin “ABD ile Türkiye İdlib konusunda yakınlaşıyor, son dönemde ilişkiler iyi galiba” sözlerine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın cevabı biraz sert olmuştu. “ABD tribünlerde seyirci konumunda, biz ise sahada çözüm arayışı içindeyiz” diyen Erdoğan, herhangi bir yakınlaşmanın söz konusu olmadığını belirtme gereği duymuştu. 

Erdoğan, bununla da yetinmeyerek ABD’nin Münbiç’te verdiği sözlere sadık kalmadığını, Tel Rıfat’taki teröristleri sivil adı altında Münbiç’e yerleştirme gayreti içinde olduğunu, terör örgütü PYD/YPG’yi petrolle finanse ettiğini ve Pentagon’un örgüte gönderdiği silah dolu TIR’ların sayısının 18 bini geçtiğini açıklamıştı. 

ABD’yle ilişkiler Suriye özelinde hiç olmadığı kadar kötü ilerlerken, Brunson krizi üzerinden Beyaz Saray’ın Türk ekonomisini de hedef alması Ankara için bardağı taşıran damla oldu. 

ABD’yle hem siyasi hem askeri konu

YAZININ DEVAMI
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Putin, Erdoğan’ın mesajını aldı  15 Şubat 2019 | 5.545 Okunma Bunlarınki ‘kuyruk’ acısı 13 Şubat 2019 | 6.542 Okunma CHP’de öne çıkanlar, geride kalanlar... 11 Şubat 2019 | 4.812 Okunma Proje örgütler ve proje ittifaklar 08 Şubat 2019 | 5.060 Okunma ABD’ye son uyarı 06 Şubat 2019 | 5.244 Okunma
TÜM YAZILARI