Fırat’ın doğusu ortak tehdit 

Türkiye’den sonra Rusya da Suriye’nin toprak bütünlüğüne yönelik tehdidin ABD kontrolündeki Fırat’ın doğusundaki bölgeden geldiğini kabul etti. Soçi’den sonra Türkiye ve Rusya için...

Türkiye’den sonra Rusya da Suriye’nin toprak bütünlüğüne yönelik tehdidin ABD kontrolündeki Fırat’ın doğusundaki bölgeden geldiğini kabul etti. Soçi’den sonra Türkiye ve Rusya için Fırat’ın doğusu “ortak tehdit” olarak algılanıyor.  

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un konu hakkındaki sözleri tam olarak şöyle: “Suriye’nin toprak bütünlüğünün ana tehdidi Fırat Nehri’nin doğu kıyısından geliyor. Bu bölgede ABD’nin direkt kontrolünde bağımsız ve otonom yapılar kuruluyor. Bu haksız faaliyetin son bulması için çabalamaya devam edeceğiz.” 

ABD ve koalisyon güçlerinin Suriye’deki varlık sebebi de aslında Fırat’ın doğusundaki bölge. Pentagon, Fırat’ın doğusunu merkeze alan, Türkiye sınırı boyunca uzanan ve Akdeniz’e çıkış yolu bulacak alanda bir devlet oluşturma arzusunda. Tecrübeler gösteriyor ki, ABD’nin başka bir ülkede bulunma amacı hiçbir zaman insani olamaz. 

Ne DEAŞ tehdidi, ne Esed’in kendi halkına karşı geliştirdiği katliamlar ne de başka bir insan

YAZININ DEVAMI
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yeni ‘Çekiç güç’ tehlikesi 18 Şubat 2019 | 5.335 Okunma Putin, Erdoğan’ın mesajını aldı  15 Şubat 2019 | 5.572 Okunma Bunlarınki ‘kuyruk’ acısı 13 Şubat 2019 | 6.543 Okunma CHP’de öne çıkanlar, geride kalanlar... 11 Şubat 2019 | 4.816 Okunma Proje örgütler ve proje ittifaklar 08 Şubat 2019 | 5.064 Okunma
TÜM YAZILARI