‘Milli Enerji’ye ‘emperyal’ operasyon

Türkiye'nin küresel ticaret ve küresel rekabetteki konumunu perçinleyecek sac ayaklarından birisi 'tasarıminovasyon- yüksek teknoloji' üçgeni ise, diğer bir sac ayağını 'hammaddeenerji- finansman maliyetleri' üçgeni oluşturmakta.

Türkiye'yi küresel rekabette daha güçlü kılabilmek ve ihracatımızın kg başına katma değerini 2 dolar ve üzerine çıkarabilmek adına, hammadde ve enerjide 'yerlileştirme' projelerinin ve yatırımlarının hızlandırılmasının yanı sıra;
Türkiye'nin tasarruf kabiliyetlerini çeşitlendirip, güçlendirerek, güçlü para ve sermaye piyasası imkanlarıyla reel sektörümüze ucuz ve uzun vadeli finansman imkanları oluşturmamız gerekiyor.
Türkiye, özellikle, 'Milli Enerji' imkanları açısından, dünyada enerji kaynakları arz çeşitliliği ve 'milli imkanlar'la enerji arz güvenliği konusunda tedbir alabilme noktasında, dünyada 'şanslı' ülkelerden birisi. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye’nin ‘AB’ kararlılığı, AB’nin kararsızlığı 27 Kasım 2020 | 44 Okunma Rekabetin geleceği ve AB için zor tercihler 25 Kasım 2020 | 54 Okunma ‘Enflasyon’ kılıfıyla ‘faiz’ simsarlığı 23 Kasım 2020 | 154 Okunma ‘Esas Savaş’ şimdi başlıyor 20 Kasım 2020 | 156 Okunma Küresel öncelik ‘gelir dağılımı’ 18 Kasım 2020 | 51 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar