Mavi okyanus, kırmızı okyanus

Ticaret Bakanımız Ruhsar Pekcan'ın ev sahipliğinde, ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross'un Türkiye ziyareti pek çok açıdan kritik önemde.

Öncelikle, 1940'lı yılların sonlarından bu yana, Türkiye-ABD ilişkilerinin ağırlıklı olarak 'güvenlik' perspektifinden yürüyor olması, iki ülke arasındaki ilişkilerin sağlığı açısından kritik sorunlara sebep olmaktaydı. Rahmetli Özal, iki ülke arasındaki ilişkilere 'ticaret' perspektifi kazandırmak için çaba sarf etmiş olsa da, ilk kez Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Trump'ın ortaya koydukları liderlik ve kararlılıkla '100 milyar dolar ticaret hacmi' hedefine dayalı somut adımlar atılıyor.
Bakan Ross'un TİM Başkanı İsmail Gülle ve ihracatçı sektörlerimizin birlik başkanları ve önde gelen ihracatçı şirket ve firmalarımızla geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştirdiği temaslar, Türkiye'nin küresel ticaret imkan ve kabiliyetlerinin ABD cephesindeki muhataplar görülmesi açısından kritik önemdeydi.
ABD, dünyanın en büyük pazarı konumunda ve 2,5 trilyon dolarlık ithalat gerçekleştiriyor. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bankacılık Türkiye’de ‘yeniden’ yazılıyor 10 Temmuz 2020 | 58 Okunma Çin’e ‘dijital’ ambargo büyüyor 08 Temmuz 2020 | 130 Okunma ‘2. Faz’ın özü ‘istikrar’ 06 Temmuz 2020 | 50 Okunma İhracatın sürdürülebilirliği ve ‘Ekoteks’ 03 Temmuz 2020 | 66 Okunma ‘Kuşak-Yol’ ve Libya 01 Temmuz 2020 | 190 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar