ABD’nin Menbiç politikasının rasyonalitesi

Geçen hafta içerisinde Amerikalı yetkililerle gerçekleştirilen görüşmeler bu ülkenin Menbiç politikasına ilişkin kafa karışıklığını gidermeye yardımcı olmadı. Bu konuda merak...

Geçen hafta içerisinde Amerikalı yetkililerle gerçekleştirilen görüşmeler bu ülkenin Menbiç politikasına ilişkin kafa karışıklığını gidermeye yardımcı olmadı.

Bu konuda merak edilen en önemli soru “ABD Menbiç’te PKK/YPG için Türkiye ile çatışmayı göze alır mı” sorusu.

Rasyonel olan, ABD gibi bir devletin PKK/YPG terör örgütü için Türkiye gibi uzun dönemli bir müttefiki ile çatışmaktan kaçınmasıdır. Zira böyle bir çatışma hem Türkiye’yi tamamen kaybetmesine hem de NATO ittifakının çatırdamasına yol açar.

Ancak Amerikalı yetkililerin yaptıkları açıklamalar, Washington’un bu konuda “rasyonel olanı” yapma konusunda çok zorlandığını gösteriyor.
Savunma Bakanı Mattis, Ulusal Güvenlik Danışmanı McMaster ve Dışişleri Bakanı Tillerson Türk muhataplarıyla yaptıkları görüşmelerde, ABD-PKK ilişkisi konusunda Türkiye’nin kaygılarını giderecek bir şeyler söyleyemediler.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye’yi Rusya’dan ayırmak! 18 Nisan 2018 | 119 Okunma ABD-Rusya gerginliğinde Türkiye’nin tavrı ne olmalı? 14 Nisan 2018 | 145 Okunma Suriye’den Üçüncü Dünya Savaşı çıkar mı? 11 Nisan 2018 | 188 Okunma Terör devleti ve ortakları 07 Nisan 2018 | 76 Okunma Türkiye-Rusya-İran zirvesi neden önemli? 04 Nisan 2018 | 119 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar