Eyvallah Reis, eyvallah

Sosyal medyada gördüğüm o tweet zinciri beni benden aldı. Belli ki uluslararası ilişkiler nosyonu olan, diplomasi falan çalışmış ve bence iyi niyetli biri, Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya’da düzenlediği...

Sosyal medyada gördüğüm o tweet zinciri beni benden aldı. Belli ki uluslararası ilişkiler nosyonu olan, diplomasi falan çalışmış ve bence iyi niyetli biri, Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya’da düzenlediği basın toplantısında sarf ettiği tarihi cümleler üzerinden “işin doğrusu bu olmalıydı” falan gibi cümleler kurmuş.

İşte “aslında Almanya ve dünya kamuoyu şöyle sıkıştırıldı, Filistin davasının haklılığı böyle anlatılırdı falan” diyor. Önerileri ise Batı’nın, bütünüyle kendi işlerine yarayacak şekilde inşa ettiği sahte nezaketle oluşturulan “diplomasi dili.”

“Arkadaş en azından Mustafa Yeneroğlu’ndan daha isabetli şeyler söylüyor Batı açısından” diye düşündüğüm doğrudur. Bu, çok eğlenceli bir bahis benim açımdan ama bugün başka bir yerden ilerleyecek yazı. Yeneroğlu’nu nasılsa bir başka zaman rahat rahat alırım sarakaya.

Açık seçik, berraklıkla yazayım. Reis’in, Batı’nın hiçbir “verili ve sahte değerini kabul etmediği” anlarda yaptığı, üzerine de Batı denilen heyulaya ayar üzerine ayar verdiği konuşmaların belki en önemlisiydi Berlin’deki basın toplantısında yaptığı konuşma.

İsrail konusunda dünya kamuoyunun yönünü iyi süzmüş, İsrail’e yönelen öfkenin...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Haksız mıyım? 02 Aralık 2023 | 70 Okunma Tanımlama zorbalığı yahut dünya yeni bir şafak ararken 28 Kasım 2023 | 338 Okunma “Bir sabah gelecek kardan aydınlık” 26 Kasım 2023 | 502 Okunma İnsani aradan kalıcı ateşkese 25 Kasım 2023 | 203 Okunma Filistin hakkında daha fazla konuşmalıyız 21 Kasım 2023 | 475 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar