Kralların Evliliği

Avrupa'da devletler evliliklerle el değiştirmektedir. Bu evliliklerden dolayı Avrupa'da 100 yıl savaşları, 7 yıl savaşları ve veraset savaşları da olmuştur. Yüzyıl savaşları İngiltere kralı lll....

Avrupa'da devletler evliliklerle el değiştirmektedir. Bu evliliklerden dolayı Avrupa'da 100 yıl savaşları, 7 yıl savaşları ve veraset savaşları da olmuştur. Yüzyıl savaşları İngiltere kralı lll. Edvard'ın Fransa tahtı üzerinde hak iddia etmesi üzerine (1337-1453) başlamıştır.

Şimdi Macaristan ve Almanya ekseninde bu evlilik oyununun nasıl devletlerin el değiştirdiğini anlatmaya çalışacağım.

Osmanlı Devleti Rumaliye geçtiği sırada Balkanlarda Macarlar güçlü bir devlet haline gelmişti. Macarlar, Balkanları ele geçirmek ve bölgeyi Katolikleştirmek istiyorlardı. Bu sayede Papa'nın desteğini de alacaklardı. 

Osmanlıların bölgeye yerleşmesi, Macarların emellerini kesmiş oldu. Bu dönemde Macarlarla yoğun savaşlar yapıldı. Dönemin Macar hükümdarı Layoş’tu. Oldukça mutaassıp bir Hristiyan’dı. Sırpsındığı ve Çirmen savaşındaki yenilgiyle bu hedeflerini gerçekleştiremedi. 

Layoş’un erkek evladı olmadığından kızı Lüksenburg kralının oğlu Sigismund ile evlenerek onun Macaristan kralı tacını giymesini sağladı. Sigismund daha sonra Alman imparatoru olarak seçildi. Sigismund, Osmanlı tarihinde önemlidir. Çünkü bu dönem, Osmanlı’nın Balkanlara bütün gücüyle yerleşmeye çalıştığı bir zamandır. Sigismund, Osmanlılara karşı Venediklerle de ittifak yapmıştı. 

Sigismund ölünce yerine damadı Albert Macaristan Kralı olmuş, babasının ölümüyle de Avusturya dukası ve ardından Alman İmparatoru olmuştur. Albert’in ölümüyle de Macaristan krallığına Polonya kıralı lll. Ladislas getirilmiştir. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ankara'nın taşına bak, gözlerinin yaşına bak 02 Nisan 2019 | 5.098 Okunma BAŞKURDİSTAN VE ZEKİ VELİDİ TOGAN 24 Şubat 2019 | 193 Okunma TÜRKİYE İLE ORTA ASYA ARASINDAKİ İLİŞKİLERİ GELİŞTİRMEK-2 18 Şubat 2019 | 267 Okunma TÜRK DÜNYASI İLE İLİŞKİLERİMİZİ GELİŞTİRMELİYİZ 09 Şubat 2019 | 80 Okunma Türkistan’da Bağımsızlık Mücadelesi 01 Şubat 2019 | 1.005 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar