Yaşayan fosil ne zaman keşfedildi?

Hazreti İsa'nın çarmıha gerilmesi hakkındaki filmi izleyen bir adam Yahudi komşusunun kapısını yumruklamaya ve bağırmaya başlamış: "Hainler! İsa efendimizi siz öldürdünüz!" Çevreden koşup...

Hazreti İsa'nın çarmıha gerilmesi hakkındaki filmi izleyen bir adam Yahudi komşusunun kapısını yumruklamaya ve bağırmaya başlamış: "Hainler! İsa efendimizi siz öldürdünüz!"
Çevreden koşup gelenler adamı sakinleştirmeye çalışmışlar. Bu arada kapıya çıkan Yahudi komşu "Yahu" demiş, "Sözünü ettiğin hadise iki bin sene önce oldu."
"Olsun" diye cevap vermiş bizimki, "Ben az önce öğrendim."
Sabah gazetesinde yayımlanan bazı haberler bana bu latifeyi hatırlatıyor.
80 Milyon Yıldır Yaşayan Fosil Bulundu haberinde olduğu gibi.
Başlıktaki oksimoron sizi yanıltmasın; bilim insanları milyonlarca yıldır değişime maruz kalmadan yaşadığı için bu fırfırlı köpek balığına 'yaşayan fosil' lakabını takmışlar.
Fakat bu lakabı yeni takmamışlar.
19. yüzyıldaki bazı ön çalışmaları görmezden gelsek bile 'yaşayan fosil' keşfedileli tam 79 yıl (1938) oluyor.
O günden beri birkaç yılda bir bu köpek balıklarından biri dünyanın çeşitli bölgelerinde balıkçıların ağına ya da oltasına takılıyor.
Oltaya sadece balık değil, araştırmasını doğru düzgün yapmayan gazeteciler de takılıyor.

***
Haber bekletmenin Yanlı haber sakıncaları

17 Kasım 2017 tarihli Sabah gazetesinin arka sayfasında Erhan Öztürk imzalı çok güzel bir haber vardı.
Alışıldık gündemin dışında, hayata farklı pencereden bakan, özgün bir haber. Sosyal medyada da çok alaka gördü, paylaşıldı.
Başlığı: Kadife'den Haber Var.
Mardin'de bacakları kırık olarak bulunup tedavi için İstanbul'a getirilen Kadife ve İnci adlı iki eşeğin hikâyesi...
İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi'nde tedavi edilmişler. Kadife'nin ayağına protez takılmış. Hatta ameliyat hazırlıkları yapılırken dört aylık hamile olduğu ortaya çıkmış.
Bu durum ayrı bir sevince yol açmış.
Buraya kadar her şey çok güzel... Fakat haberin ya...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Havalar soğuyor okurlar ısınıyor 11 Ekim 2019 | 17 Okunma Havalar soğuyor okurlar ısınıyor 13 Eylül 2019 | 26 Okunma Hüseyin Cahit Yalçın’ın tanıdıkları 12 Temmuz 2019 | 35 Okunma Yağmacılık son bulmalı! 19 Kasım 2018 | 3.279 Okunma Emekli maaşlarına her gün mü zam geliyor? 12 Kasım 2018 | 3.797 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar